Bakterie tworzą cegły, izolację, zaprawę murarską i wiążą CO2 w tym procesie
Sinice żyją na Ziemi od 3,5 miliarda lat. W przeciwieństwie do większości innych bakterii, są one zdolne do fotosyntezy, co wyjaśnia ich zielony kolor. W tym procesie CO2 jest wydobywany z powietrza i wiązany ze skałami poprzez mineralizację.
Byłoby to zatem całkowite przeciwieństwo klasycznego przemysłu materiałów budowlanych. Tutaj CO2 jest prawie nieuchronnie uwalniany, czy to w postaci zapotrzebowania na energię, czy podczas procesów chemicznych. Na koniec otrzymują Państwo cegły, beton, materiały izolacyjne lub zaprawę potrzebną do połączenia wszystkiego w całość.
Cała grupa projektowa w Instytucie Fraunhofera, nazwana "BioCarboBeton", postawiła sobie za zadanie produkcję materiałów zastępczych przy użyciu tych cyjanobakterii. Skała biogeniczna może być już produkowana w różnych formach i o odpowiednich właściwościach do wykorzystania w szerokim zakresie zastosowań budowlanych.
Ukierunkowanie na wzrost bakterii
Po pierwsze, cyjanobakterie muszą być hodowane w roztworze odżywczym. To, która część spektrum światła jest im dostarczana do fotosyntezy, wpływa na ich metabolizm, a tym samym na produkt końcowy.
Następnie dodawany jest wapń, który jest również kluczowym składnikiem klasycznego cementu. Drugim składnikiem jest wypełniacz. Może to być piasek, ale można również użyć gruzu budowlanego lub włókien odnawialnych.
Tworzą one podstawowy szkielet, na którym bakterie wytwarzają solidny kamień wyhodowany do pożądanego kształtu poprzez karbonizację wapnia, co nie jest zaskoczeniem. Drugą opcją jest umieszczenie bakterii w porowatej matrycy, którą następnie wypełniają węglanem wapnia, ostatecznie wytwarzając kolejny lity kamień.
Ponieważ wypełniacz ostatecznie wpływa na kształt i właściwości, bakterie mogą być również wykorzystywane do produkcji lekkich materiałów izolacyjnych lub zaprawy murarskiej. Według naukowców opisane procesy zostały już opracowane i przetestowane. Jak zawsze, na porządku dziennym jest teraz skalowanie. Celem jest rzeczywista produkcja praktycznych ilości. Każdego roku zużywa się prawie 5 miliardów ton cementu, ale możemy być ambitni, a cyjanobakterie mają coś do zrobienia.