Notebookcheck Logo

Bateria sodowa do magazynowania energii trafia do masowej produkcji

Ogniwa baterii nazywają się BluePack i są niebieskie (Zdjęcie: Natron Energy)
Ogniwa baterii nazywają się BluePack i są niebieskie (Zdjęcie: Natron Energy)
Natron Energy zaprezentował swoje ogniwo akumulatorowe w 2021 roku. Teraz rozpocznie się wprowadzanie ich na rynek na dużą skalę. Dane dotyczące wydajności nowego typu baterii są bardzo niezwykłe.
Renewable Science

W Holland, mieście położonym nad jeziorem Michigan, rozpoczęła działalność pierwsza fabryka Natron Energy produkująca na dużą skalę baterie na bazie sodu. To kolejne trzy lata od prezentacji systemu magazynowania energii, który został zaprojektowany przede wszystkim jako bufor dla energii odnawialnej.

Według firmy, niezwykła wydajność ogniw baterii nie zmieniła się w międzyczasie. Żywotność określana jest na 50 000 do 100 000 cykli ładowania - do dziesięciu razy dłużej niż w przypadku obecnych systemów magazynowania energii.

Ponadto, dostępna moc jest czterokrotnie wyższa niż w przypadku porównywalnego akumulatora litowo-jonowego. Do tego dochodzi deklarowany czas ładowania wynoszący zaledwie 15 minut. Są to wartości, które reprezentują niemal idealną przydatność jako urządzenie do magazynowania energii elektrycznej lub bufor pośredni.

Jest jedna rzecz, którą BluePack Natron Energy nie jest: lekkość. W porównaniu do akumulatorów litowo-jonowych, gęstość energii nie może nadążyć. Oznacza to, że tylko stacjonarne przechowywanie energii ma sens.

Zastosowanie sodu oferuje dalsze korzyści. Zmniejsza zależność od metali ziem rzadkich, a ogólne koszty materiałowe są niższe niż w przypadku konwencjonalnych ogniw akumulatorowych. W końcu sód jest jednym z najpowszechniej występujących pierwiastków na Ziemi. Na każdy kilogram litu przypada 1000 kilogramów sodu.

Co nie mniej ważne, Natron Energy pokazuje, że istniejąca technologia może być ponownie wykorzystana. Fabryka jest zmodyfikowanym zakładem produkcyjnym baterii litowych.

Po osiągnięciu pełnej wydajności, co powinno nastąpić do końca 2025 r., można produkować 600 megawatogodzin baterii sodowych rocznie. Odpowiadałoby to 10 000 średniej wielkości baterii do pojazdów elektrycznych.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 05 > Bateria sodowa do magazynowania energii trafia do masowej produkcji
Mario Petzold, 2024-05- 3 (Update: 2024-05- 3)