Oczekuje się, że w przyszłości roboty humanoidalne będą w coraz większym stopniu wspomagać lub nawet zastępować ludzi w takich dziedzinach jak opieka zdrowotna, logistyka i budownictwo. Kluczowym wymogiem w tym zakresie jest zdolność do niezawodnego chodzenia na dwóch nogach - nawet na długich dystansach i w rzeczywistych warunkach. Dokładnie to zostało przetestowane w Pekinie, gdzie humanoidalne roboty po raz pierwszy wzięły udział w półmaratonie.
Jak wyjaśnił Werner Kraus z Fraunhofer IPA niemieckiej stronie internetowej ingenieur.deudział robotów był głównie technicznym testem wytrzymałościowym. Skupiono się na ocenie trwałości i efektywności energetycznej ich napędów, a także wydajności baterii. Kluczowym wyzwaniem jest zrównoważenie czasu pracy i wagi - większe baterie zapewniają większy zasięg, ale także zwiększają wagę, zmniejszając ogólną wydajność.
Trasa o długości około 13 mil prowadziła uczestników przez dzielnicę innowacji "E-Town" w południowym Pekinie. Podczas gdy ludzcy biegacze ścigali się o najlepsze czasy, roboty miały inną misję: po prostu ukończyć. W ich kategorii prędkość nie była celem - zamiast tego skupiono się na stabilności, wytrzymałości i niezawodnej wydajności. Maszyny o wzroście od 30 do 71 cali i wadze do 194 funtów biegły autonomicznie lub przy wsparciu swoich twórców.
Najszybszy człowiek ukończył wyścig w czasie 1:11:07, podczas gdy najszybszy robot, nazwany "Tiangong", ukończył wyścig w czasie 2:40:24. Innym robotom zajęło to znacznie więcej czasu. Niektóre chybotały się, potykały lub udawało im się iść do przodu tylko z pomocą. Mimo to wydarzenie udowodniło, że humanoidalne roboty są w stanie pokonywać duże odległości, nawet jeśli nie są (jeszcze) wystarczająco wydajne lub niezawodne do praktycznego, codziennego użytku. Kilka najważniejszych momentów z wyścigu można zobaczyć na poniższym nagraniu z transmisji na żywo:
Źródło(a)
YouTube / CGTN