Notebookcheck Logo

Betavolt prezentuje rewolucyjną baterię wielkości monety z izotopem niklu-63 i półprzewodnikami diamentowymi

Mikroreaktor jądrowy mniejszy od monety. (Źródło zdjęcia: Betavolt)
Mikroreaktor jądrowy mniejszy od monety. (Źródło zdjęcia: Betavolt)
Mikroakumulator energii jądrowej BV100 ma zapewniać moc 100 mW przy napięciu 3 V w sposób ciągły bez konieczności ładowania lub konserwacji przez 50 lat. Pomimo wykorzystania radioaktywnego izotopu niklu-63, bateria może bezpiecznie zasilać nawet rozruszniki serca wewnątrz ludzkiego ciała i jest przyjazna dla środowiska.
Science Smartphone

Baterie litowo-polimerowe miały spory wpływ na wiele urządzeń przenośnych, takich jak telefony i laptopy w ciągu ostatnich trzech dekad. W zależności od pojemności i rozmiaru baterii, laptopy mogą teraz działać dłużej niż 15 godzin, a telefony mogą działać do kilku dni na jednym ładowaniu, a ponadto istnieje wsparcie dla szybkich ładowarek, które mogą w pełni naładować baterie w mniej niż godzinę. Jednak z wyjątkiem nowych ładowarek GaN, postęp w sektorze litowo-jonowym znacznie spowolnił, ponieważ producenci chipów próbują zaoferować zwiększoną wydajność energetyczną poprzez miniaturyzację tranzystorów. Chiny zamierzają teraz zrewolucjonizować tę branżę dzięki nowemu typowi baterii, który działa jak mikro reaktor jądrowy, obiecując ciągłe zasilanie przez 50 lat.

Firma Betavolt New Energy Technology Co., Ltd z Chin z powodzeniem opracowała mikro baterię energii jądrowej opartą na rozpadzie izotopu niklu-63 wraz z pierwszym półprzewodnikiem diamentowym. Model baterii znany jest jako BV100 i mówi się, że może generować energię elektryczną przez 50 lat bez ładowania i konserwacji. Biorąc pod uwagę, że obecnie kupujemy nowe urządzenia co kilka lat, nawet 2-3 lata ciągłego zasilania powinny być wystarczające. Betavolt planuje rozpocząć masową produkcję jeszcze w tym roku.

Dzięki takiemu przedsięwzięciu Chiny twierdzą, że "znacznie wyprzedzają" Europę i Amerykę, które opracowały jedynie wielkogabarytowe baterie termojądrowe wykorzystywane w przemyśle lotniczym. Betavolt udało się zminiaturyzować koncepcję i uczynić ją realną dla urządzeń przenośnych. Podobnie jak duże baterie, nowe modele BV100 w rozmiarze monety przekształcają energię uwalnianą w wyniku rozpadu izotopów jądrowych w prąd elektryczny za pomocą konwertera półprzewodnikowego. Testy Betavolt wykazały, że izotop niklu-63 najlepiej sprawdza się w bateriach o niewielkich rozmiarach, więc konstrukcja BV100 umieszcza arkusz niklu-63 o grubości 2 mm między warstwami półprzewodnika diamentowego o grubości 2x 10 mm, aby ułatwić konwersję prądu elektrycznego.

W materiałach promocyjnych opublikowanych przez Betavolt, bateria wydaje się zawierać trzy ułożone w stos moduły, każdy z arkuszem izotopu umieszczonym pomiędzy 2 warstwami konwertera. Betavolt wyjaśnia, że może produkować projekty z dziesiątkami lub setkami niezależnych modułów jednostkowych używanych równolegle, co pozwala na różne rozmiary i pojemności.

BV100 ma objętość zaledwie 15 X 15 X 5 mm², więc moc znamionowa jest ograniczona do 100 mW przy 3 V. Produkuje 8,64 J dziennie i 3153 J rocznie. Do 2025 roku planowana jest premiera większego modelu o mocy 1 W, który może być bardziej odpowiedni dla telefonów i dronów dronów.

Chociaż Betavolt ma do czynienia z izotopami radioaktywnymi, zapewnia, że ten typ baterii jest bezpieczny dla środowiska i nie zapali się ani nie wybuchnie z powodu niewłaściwej obsługi lub trudnych warunków. Może bezpiecznie zasilać urządzenia medyczne, takie jak rozruszniki serca, sztuczne serca i ślimaki w ludzkim ciele. Po całkowitym rozpadzie izotop niklu-63 staje się stabilnym izotopem miedzi, który nie jest radioaktywny, nie stanowi zagrożenia ani zanieczyszczenia dla środowiska i nie wymaga kosztownych procesów recyklingu.

(Źródło obrazu: Betavolt)
(Źródło obrazu: Betavolt)

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 01 > Betavolt prezentuje rewolucyjną baterię wielkości monety z izotopem niklu-63 i półprzewodnikami diamentowymi
Bogdan Solca, 2024-01-17 (Update: 2024-01-17)