Notebookcheck Logo

Beton magazynuje CO2, dzięki czemu staje się trwalszy i mocniejszy

Beton jest łatwy w kształtowaniu, stabilny i trwały. Jedynie proces produkcji mógłby zostać zoptymalizowany. (Źródło zdjęcia: pixabay/Pexels)
Beton jest łatwy w kształtowaniu, stabilny i trwały. Jedynie proces produkcji mógłby zostać zoptymalizowany. (Źródło zdjęcia: pixabay/Pexels)
Niewielka modyfikacja podczas produkcji wystarczyła do zmagazynowania znacznej ilości CO2 w świeżym cemencie. Naukowcy byli dość zaskoczeni wytrzymałością swojego produktu.
Renewable Science

Podjęto już szereg prób wzbogacenia betonu w CO2. Wapń zawarty w dużych ilościach dobrze go wchłania, więc istnieje kilka możliwości dodania go podczas produkcji.

Ten krok z pewnością byłby konieczny. Toksyna oddechowa, której stężenie w atmosferze wzrosło już o około 50 procent z powodu działalności człowieka, jest emitowana w ogromnych ilościach podczas produkcji betonu. Cała branża odpowiada za 8 procent globalnej produkcji CO2.

Jednak wyniki poprzednich eksperymentów były albo zbyt kosztowne, albo prowadziły do obniżenia jakości materiału. A to naprawdę nie jest to, czego Państwo oczekują od podstawowego materiału do budowy mostów i domów.

Dzięki nowemu podejściu, Northwestern University, Illinois, USA, i producent cementu Cemex rozwiązali ten problem. Jeszcze przed właściwym procesem produkcyjnym woda jest tylko minimalnie wzbogacana cementem. Zawiesina ta jest następnie karbonizowana. CO2 jest do niej wtłaczany tak, jak gazowana jest woda mineralna.

Dalsze etapy produkcji betonu pozostają takie same, z tym wyjątkiem, że część CO2 emitowanego podczas produkcji jest teraz z powrotem w odpowiedzialnym produkcie. Co więcej: testy nowo wyprodukowanego materiału budowlanego wykazały nieznacznie lepszą wytrzymałość i trwałość w porównaniu z konwencjonalnym betonem.

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Proporcja ta pozostaje jednak znikoma. Gdyby globalna produkcja została dostosowana w ten sposób, byłoby to równoznaczne z ograniczeniem emisji spalin około 18 milionów samochodów. Problem polega na tym, że każdego roku emitowany jest ekwiwalent spalin z ponad 500 milionów samochodów. To bardzo dużo, a nowa metoda może obecnie zrekompensować tylko 4 procent z nich.

Są jednak promyki nadziei: beton traci ponad połowę pierwotnie zmagazynowanego CO2 podczas twardnienia. W przyszłości nadal można będzie poczynić postępy w tej dziedzinie. Sam czas przechowywania również odgrywa rolę, ponieważ betonowe budynki mają znaczną żywotność. Jeśli wychwycony CO2 będzie przechowywany przez dziesięciolecia lub dłużej (słowo kluczowe: Pantheon), to również będzie miało swój wkład.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 07 > Beton magazynuje CO2, dzięki czemu staje się trwalszy i mocniejszy
Mario Petzold, 2024-07- 3 (Update: 2024-07- 3)