Biometan przekształca produkcję amoniaku z emitującej dwutlenek węgla w neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla
Według nowych badań, biometan staje się przełomem w produkcji amoniaku. Oferuje on sposób na przekształcenie tego, co zazwyczaj jest głównym emitentem dwutlenku węgla, w proces neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.
W badaniu opublikowanym w One Earth, inżynier środowiska Aurelian Istrate pokazuje, w jaki sposób dodanie biometanu do produkcji amoniaku może drastycznie zmniejszyć wpływ na środowisko. Jest to szczególnie ważne, ponieważ amoniak jest kluczowym składnikiem nawozów sztucznych, niezbędnych do wyżywienia miliardów ludzi na całym świecie.
Tradycyjnie amoniak jest wytwarzany poprzez ekstrakcję wodoru z gazu ziemnego, co jest procesem, który uwalnia dużo węgla do atmosfery. Chociaż energia odnawialna do elektrolizy jest opcją, jest ona droga i nie jest powszechnie stosowana.
Pomysł Istrate koncentruje się na wykorzystaniu biometanu wytwarzanego z odpadów spożywczych i resztek rolnych. Ten odnawialny gaz jest chemicznie podobny do gazu ziemnego (CH4), ale duża różnica polega na tym, że działa w zamkniętym obiegu węgla. CO2 uwalniany podczas produkcji był początkowo wychwytywany w procesie fotosyntezy podczas wzrostu roślin, co czyni go znacznie bardziej zrównoważonym.
W badaniu przeanalizowano trzy metody produkcji amoniaku: konwencjonalną, elektrolizę i opartą na biometanie. Wyniki sugerują, że połączenie biometanu z technologią wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) może produkować amoniak neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Nawet przy mieszance 44 procent biometanu i 56 procent gazu ziemnego w połączeniu z CCS, proces mógłby osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.
Szczególnie interesujące jest to, że metoda ta może być stosowana bez nowej technologii. Separacja CO2 jest już częścią produkcji biometanu i amoniaku, więc infrastruktura już istnieje. To sprawia, że biometan jest praktyczną opcją redukcji emisji w rolnictwie bez zakłócania dostaw nawozów.
Źródło(a)
InterestingEngineering (w języku angielskim) i PhysOrg (w języku angielskim)