Borderlands Science: zagadki w grze lepsze niż praca naukowa
Próbę można uznać za udaną. Zagadka Borderlands Science w grze Borderlands 3 przyniosła oczekiwane rezultaty. Całe badanie, w które zaangażowanych było kilka firm programistycznych, Gearbox Entertainment i McGill University w Montrealu, zostało właśnie opublikowane w Nature Biotechnology.
Stworzono łamigłówkę, w której w uproszczony sposób wykorzystano prawie dziesięć tysięcy sekwencji z prawie miliona znanych fragmentów genów bakterii w ludzkim jelicie. W mini-grze należało poprawnie złożyć od 7 do 20 sekwencji składających się z 4 do 10 nukleotydów.
Oczywiście przyznawano punkty i przekazywano informacje zwrotne, jeśli rozwiązania były nieprawidłowe. W ten sposób krótkoterminowe wysiłki wielu osób mogły zostać wykorzystane do sprawdzenia znaczenia różnych nici DNA. Było to również pytanie o to, które sekwencje pojawiają się u różnych bakterii, które się zmieniają i gdzie mogą występować podobieństwa między szczepami.
Sukces eksperymentu na dużą skalę polega na samej masie danych, które naukowcy uzyskali w jego wyniku. Mówi się, że w grę logiczną zagrano ponad 4 miliony razy, przynajmniej do czasu ukończenia pierwszej łamigłówki.
Zaowocowało to łączną liczbą 175 milionów pomyślnie rozwiązanych zagadek DNA w latach 2020-2023. Porównując rozwiązanie, rozkład punktów i znalezione kombinacje, można było następnie rozszyfrować ewolucję i stopnie pokrewieństwa między bakteriami.
Według autorów badania dokładność jest wyższa niż algorytmów komputerowych obecnie używanych do tych zadań. Borderlands Science może zatem również pomóc w optymalizacji tych algorytmów.
O znaczeniu zrozumienia bakterii jelitowych świadczą choroby, które są związane z niezrównoważonym mikrobiomem. Obejmują one od otyłości po przewlekłe stany zapalne, od chorób układu krążenia po chorobę Alzheimera.
Biorąc pod uwagę sukces i potencjalne trzy miliardy graczy na całym świecie, autorzy są również przekonani, że mogą opracować jeszcze więcej zagadek w grze, a jednocześnie wzbudzić entuzjazm dla badań naukowych.
A jeśli moja rozrywka z małymi łamigłówkami okaże się jeszcze bardziej znacząca niż zwykłe odwrócenie uwagi, to proszę!