Notebookcheck Logo

Burza w kosmosie: egzoplaneta ma pogodę

Egzoplaneta może wyglądać dokładnie tak. (pixabay/Peter Schmidt)
Egzoplaneta może wyglądać dokładnie tak. (pixabay/Peter Schmidt)
Kosmiczny Teleskop Hubble'a odkrył cyklon na planecie oddalonej o prawie 1000 lat świetlnych. To zdumiewająca obserwacja, jeśli uświadomią sobie Państwo jej rozmiary.
Astronomy / Space Science

WASP-121b, znana również jako Tylos, to gazowy olbrzym znajdujący się w odległości 880 lat świetlnych. Z galaktycznego punktu widzenia jest tuż za rogiem, ponieważ odległość ta stanowi zaledwie 1 procent średnicy naszej Drogi Mlecznej.

Ale nawet Enterprise potrzebowałby ponad miesiąca, aby podróżować z maksymalną prędkością, nawet jeśli dane dotyczące prędkości w science fiction nigdy nie mogą być zweryfikowane z całkowitą pewnością.

Gdyby był to test wzroku dla teleskopów kosmicznych, rząd z najmniejszymi cyframi i literami nie znajdowałby się w odległości 2 metrów. Zamiast tego tablica znajduje się na powierzchni Księżyca i nie chodzi tylko o rozpoznanie litery "A", ale także o dostrzeżenie niewielkich zmian w tym "A".

W każdym razie Hubble był w stanie wykonać wiele zdjęć w różnych widmach, w różnym czasie i na przestrzeni lat. Od czasu odkrycia WASP-121b w 2015 roku zgromadzono mnóstwo danych.

Idealny obiekt

Fakt, że egzoplaneta może być tak dobrze zbadana, wynika z jej szczególnego składu. Jest to gazowy olbrzym, znacznie 5000 razy większy od Ziemi.

Znajduje się również w minimalnej odległości od swojej macierzystej gwiazdy, dzięki czemu jest wystarczająco silnie oświetlona i może być fotografowana pod różnymi kątami w bardzo krótkim czasie.

Niemniej jednak, aby odkryć pogodę na odległej planecie, wszystkie poprzednie zestawy danych musiały zostać ocenione razem.

Następnie rozpoczęto poszukiwanie najmniejszych zmian w zabarwieniu, pomiarach temperatury i sygnaturze widmowej, co pozwoliło na wyciągnięcie wniosków na temat obecnych pierwiastków.

I oto cykliczne wzorce wskazują na zmiany w atmosferze. Nie do końca porównywalne z Ziemią, ale prawdopodobnie z pogodą na Jowiszu, choć z innymi pierwiastkami, w innych warunkach i w innym układzie słonecznym.

Jest to ekscytujące, ponieważ daje naukowcom wytyczne do poszukiwania pogody, a tym samym atmosfery na innych egzoplanetach, które są bardziej podobne do Ziemi niż gazowy gigant o temperaturze 3000 °F bezpośrednio przed słońcem.

Jednak nie jest to jeszcze wystarczające dla prawidłowej prognozy pogody, ponieważ zaobserwowany cyklon miał miejsce prawie 1000 lat temu.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 01 > Burza w kosmosie: egzoplaneta ma pogodę
Mario Petzold, 2024-01- 5 (Update: 2024-08-15)