Notebookcheck Logo

Chiny mogą zasilać swoje statki kosmiczne za pomocą laserów na Księżycu

Chiny wykorzystają lasery do dostarczania energii w kosmosie (Źródło obrazu: Wygenerowano przy użyciu DALL-E 3)
Łazik księżycowy z promieniami lasera w tle (Źródło obrazu: Wygenerowano przy użyciu DALL-E 3)
Ponieważ statki kosmiczne pozostawione w ciemności mogą potrzebować więcej energii niż to, co może być przechowywane w wewnętrznych bateriach podczas ekspozycji na światło słoneczne, Chiny rozważają przesyłanie energii z orbity za pomocą bezprzewodowej transmisji laserowej. Wychodząc poza etap teoretyczny, muszą opracować potrzebne technologie, a następnie przeprowadzić testy na orbicie.
Science Astronomy / Space

23 stycznia 2004 r. Chiny rozpoczęły swój program eksploracji Księżyca, który ostatecznie obejmował orbitery, lądowniki i statki kosmiczne do pobierania próbek, wszystkie oparte na serii rakiet Long March serii rakiet Długi Marsz. Oczekuje się, że załogi ludzkie również dołączą do wysiłków do 2030 roku, przynajmniej zgodnie z zapowiedzią z lipca 2023 roku. Wyzwanie w eksploracji Księżyca polega na tym, że cały sprzęt musi wytrzymać 14-dniowe okresy spadków temperatury do -200 stopni Celsjusza (-328 stopni Fahrenheita), a także głębokie kratery, które mogą zawierać lód wodny i pozostawać stale zacienione.

Zarówno NASA i Europejska Agencja Kosmiczna prowadziły już badania nad wykorzystaniem laserów do zasilania statków kosmicznych na powierzchniach planet, począwszy od lat 90. ubiegłego wieku. Jednak ich wysiłki utknęły w martwym punkcie na etapie teoretycznym. Teraz Chińczycy planują w pełni ocenić opłacalność wykorzystania laserowej bezprzewodowej transmisji energii (LWPT), opracować niezbędną technologię, jeśli badania uznają ją za wartą realizacji, i wreszcie rozpocząć jej testowanie.

Według SpaceNews,

"LWPT wykorzystuje wiązki laserowe do bezprzewodowego przesyłania energii z orbitujących satelitów do odbiorników powierzchniowych, przekształcając światło w energię elektryczną. Naukowcy zalecają opracowanie kluczowych technologii, a następnie przeprowadzenie testów na orbicie"

Na razie nie jest jasne, jakie "kluczowe technologie" będą zaangażowane w te wysiłki, poza oczywistymi kosmicznymi laserami dużej mocy i precyzyjnymi systemami emisji laserowej. Z drugiej strony, Chiny już planują przesyłać energię z kosmosu i testować podobny system za pomocą stacji kosmicznej Tiangong.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie w artykule naukowymopublikowanym przez zespół z różnych chińskich instytutów, takich jak China Academy of Space Technology (CAST) i Shandong Aerospace Electronics Technology Research Institute. Do końca nadchodzącej dekady Chiny planują zbudować bazę księżycową, obecnie znaną jako International Lunar Research Station (ILRS). Zanim jednak ILRS zostanie wdrożona, jedna z dwóch zaplanowanych misji dotarcia do południowego bieguna Księżyca (lub obie) może również przetestować LWPT. Misje te zaplanowano na lata 2026 i 2028. Poprzednia misja z tej serii odbyła się w zeszłym roku i zakończyła się sukcesem, przenosząc próbki gleby z drugiej strony Księżyca.

Ci, którzy chcą po prostu cieszyć się widokami naszej planety z kosmosu, mogą chwycić View From Above: An Astronaut Photographs the World, książkę fotograficzną dostępną w twardej oprawie za 34,95 USD i wydaną przez National Geographic.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2025 01 > Chiny mogą zasilać swoje statki kosmiczne za pomocą laserów na Księżycu
Codrut Nistor, 2025-01-22 (Update: 2025-01-23)