Chiny prezentują pierwszy przełom w krajowej technologii krzemowych chipów fotonicznych
JFS Laboratory, firma wspierana przez rząd, właśnie wprowadziła na rynek pierwszy w kraju krzemowy chip fotoniczny. Jest to dość ekscytujący krok naprzód dla takich rzeczy jak sztuczna inteligencja i wysokowydajne obliczenia, które potrzebują dodatkowego impulsu.
Fotonika krzemowa wykorzystuje lasery do wejścia i wyjścia zamiast zwykłych przewodów miedzianych, co ma kilka niesamowitych zalet. Mówimy o znacznie większej przepustowości, mniejszym oczekiwaniu (opóźnieniach) i lepszej oszczędności energii - wszystko to ma znaczenie dla przyspieszenia systemów AI i HPC, aby sprostać rosnącym wymaganiom.
Według South China Morning Post, Laboratorium JFS zostało założone w 2021 roku przy ogromnym wsparciu rządowym w wysokości 8,2 miliarda juanów (czyli około 1,2 miliarda dolarów). Po trzech latach ciężkiej pracy udało im się umieścić laserowe źródło światła na krzemowym chipie. W tajemnicy trzymane są jednak takie szczegóły, jak szybkość transferu danych czy zużycie energii.
Ten przełom to wielka sprawa dla marzeń Chin o produkcji chipów. Dzięki optycznym połączeniom międzysystemowym mogą oni tworzyć projekty chipów, które poradzą sobie z dużym obciążeniem obliczeniowym wymaganym przez sztuczną inteligencję i HPC, a jednocześnie będą energooszczędne, co jest ważne w przypadku ogromnych centrów danych.
Ponadto technologia ta może pomóc obniżyć koszty centrów danych, ponieważ sygnały optyczne nie nagrzewają się tak bardzo i zużywają mniej energii na duże odległości w porównaniu do tradycyjnej miedzi.
Chociaż nadal musimy poznać wszystkie szczegóły dotyczące krzemowego chipu fotonicznego JFS Laboratory, wdrożenie tej technologii oznacza znaczący postęp w aspiracjach Chin w zakresie półprzewodników.
Źródło(a)
SCMP (w języku angielskim)