CheckMag | Czy możemy już przestać udawać, że Intel Arc przejmuje rynek budżetowych procesorów graficznych?
Nie ma co ukrywać: Arc A770 był naprawdę dużym układem. 406 mm2 to spora powierzchnia matrycy - o kilka procent większa niż w przypadku współczesnego układu Nvidii GA104, który miał 392 mm2. Wydawałoby się to dość uczciwe, gdyby nie fakt, że GA104 faktycznie trafił do kart graficznych, takich jak RTX 3070 Ti i Laptop RTX 3080, z dramatycznie lepszą wydajnością niż cokolwiek z linii Alchemist.
Jaki jest więc wynik końcowy? Jeśli porównają Państwo topowe karty A770 i A750 z ich współczesnymi odpowiednikami pod względem ilości wykorzystywanego krzemu i mocy, okaże się, że są one znacznie wolniejsze niż RTX 3070 i RX 6750 XT. Jeśli natomiast porównamy je z ich konkurentami pod względem wydajności, to RTX 3060 i RX 6650 XT wykorzystały niewiele ponad połowę tranzystorów. Tak czy inaczej, oferta Intela wypada znacznie słabiej.
Na tym historia zwykle się kończy w dyskursie głównego nurtu, być może z epilogiem mówiącym "...ale teraz są dobre, skoro są tak tanie!". Należy jednak zadać pytanie, skąd wzięła się ta obniżka cen. Biorąc pod uwagę, o ile więcej krzemu wykorzystano, być może karty graficzne Alchemist musiały zadowolić się sugerowaną ceną detaliczną, która w rzeczywistości miała zerową marżę - ale jest też fakt, że Alchemist został wyprodukowany przy użyciu procesu N6 firmy TSMC, bardziej zaawansowanej i droższej opcji niż tańszy 8N firmy Samsung, którego Nvidia użyła w serii RTX 3000.
Do tego dochodzi jeszcze fakt, że high-endowe karty Alchemist potaniały nawet w stosunku do początkowych cen katalogowych, aby pozostać konkurencyjnymi; liczba na końcu wszystkich tych kwot będzie bardzo, bardzo czerwona.
Koniec końców, Alchemist był dla Intela ogromnym pochłaniaczem pieniędzy. Nawet pomijając wydatki na badania i rozwój, każdy pojedynczy procesor graficzny kosztował więcej i był mniej wydajny w porównaniu do konkurencji. Tak więc, gdy produkty Arc drugiej generacji są coraz bliżejw związku z tym, fantazyjne prognozy dotyczące stosunku ceny do wydajności Battlemage, oparte na procesorach graficznych, które muszą być sprzedawane z dużą stratą, po prostu rozczarowują graczy. Konkurencja również poszła naprzód od czasu Alchemista; pomimo posiadania tylko połowy magistrali pamięci, RX 7600 goni wydajność Arc A770, będąc jednocześnie w cenie zbliżonej do tańszego A750 na Amazon.
Oczywiście nowa generacja powinna charakteryzować się znaczną poprawą wydajności. Oczywiście będzie miała dwa lata ulepszeń sterowników https://www.notebookcheck.net/832334.0.html aby wyciągnąć wnioski. Ale jeśli Battlemage nie będzie w stanie stanąć na własnych nogach przeciwko konkurencji, jedynym osiągnięciem Alchemist będzie zmarnowanie cennych mocy produkcyjnych TSMC podczas najgorszych niedoborów chipów - ponieważ Intel nie może sobie pozwolić na takie wyprzedaże w nieskończoność.
Źródło(a)
Własny