"Czysty" lit do produkcji baterii może być pozyskiwany bezpośrednio z wody
Brytyjska firma Leverton specjalizująca się w produkcji chemikaliów i niemiecki dostawca energii EnBW zmieniły przeznaczenie elektrowni geotermalnej w Bruchsal w Niemczech. Para jest tam zwykle wytwarzana przy użyciu głębokiej wody o temperaturze 120 °C (250 °F) do napędzania turbin w celu wytworzenia energii elektrycznej. Głównym celem jest tu również wytwarzanie gorącej wody.
Woda z górnych warstw skorupy ziemskiej również zawiera wiele minerałów. Chociaż solanka występująca w wielu miejscach na Ziemi składa się głównie z wody i soli kuchennej, udział litu nie jest bez znaczenia.
Firma LevertonHELM, specjalizująca się w przetwarzaniu i rafinacji właśnie tego poszukiwanego metalu, przetworzyła bogaty roztwór w swoim zakładzie w Basingstoke w Wielkiej Brytanii. Rezultatem jest węglan litu o niemal idealnej czystości.
Dzięki 99,5-procentowej zawartości może być on bezpośrednio wykorzystywany do produkcji baterii. Kolejnym krokiem jest rozwój współpracy między obiema firmami. Celem jest zrównoważona produkcja litu w znaczących ilościach.
Zamiast wykopywać minerał z kopalni i mozolnie oddzielać go od innych materiałów, oddzielanie go od głębokiej słonej wody jest w rzeczywistości eleganckim sposobem na zrobienie tego. Dla Europy byłby to obiecujący sposób na efektywne wykorzystanie własnych złóż surowców.
Szacuje się, że w skorupie ziemskiej znajduje się obecnie 80 milionów ton litu w postaci rozpuszczonej. Biorąc pod uwagę roczną produkcję wynoszącą nieco ponad 100 000 ton, perspektywy wydobycia wystarczających ilości pożądanej substancji nie są wcale złe.