Dell i Wistron razem po złoto
Nie jest tajemnicą, że telefon czy komputer to skarbnica surowców ziem rzadkich a także złota. Do tej pory taniej jednak było kupić świeżo pozyskane surowce, niż sięgać po ich odzysk ze śmieci.
Tytułowa inicjatywa połączyła firmy Dell (producent laptopów, czyli zamawiający produkcję) i Wistron (wytwórca OEM/ODM koordynujący też podwykonawców). Co ciekawe, nie jest to start współpracy a poszerzenie już zawiązanej w 2012 roku. Wtedy chodziło o recykling plastiku i podobnych surowców.
Wcześniej wspomniane plastiki odzyskiwano z przechodzonych komputerów marki Dell. Teraz ma być podobnie, czyli źródłem złota ma być szrot elektroniczny (złoto poza płytą główną jest też np. w końcówkach kabli komputerowych).
Co się dzieje z odzyskanym złotem? Co ciekawe, nie idzie na sprzedaż a jest wykorzystywane przy produkcji nowych laptopów. Przykładem jest laptop Dell Latitude 5285 2 w 1, który zadebiutował na targach CES 2018 a u klientów na dobre zagości w drugim kwartale 2019 roku.
Złoto, jeszcze jako element złomu elektronicznego, trafia do zakładu przeróbki firmy Wistron w Teksasie w USA. Przy okazji z płyt głównych są odzyskiwane miedź i srebro. Obiekt ten przerabia rocznie do 13 tys. ton odpadów elektronicznych pochodzących z USA i Europy.
Drugi etap wymaga podróży do Chin, gdzie w zakładzie firmy Wistron w Kunshan są odzyskiwane wspomniane wcześniej plastiki. To, co da się odzyskać, trafia do wytwórców OEM/ODM i też jest sprzedawane w nowych produktach (pisaliśmy kiedyś o obudowach z recyklingowanego włókna węglowego w laptopach Dell i Alienware).
Współpraca między firmami Dell i Wistron ma potrwać co najmniej kolejne 10 lat.
Źródło: DigiTimes