Departament Handlu USA zakazuje Kaspersky sprzedaży Amerykanom od 20 lipca
Amerykański Departament Handlu https://www.commerce.gov/ zakaże firmie Kaspersky sprzedaży i aktualizowania swoich produktów, takich jak popularne oprogramowanie antywirusowe (AV), amerykańskim osobom fizycznym i firmom od 20 lipca 2024 roku. Zakaz wykorzystuje przepisy Departamentu dotyczące technologii i usług informacyjno-komunikacyjnych aby skutecznie zmusić Kaspersky do opuszczenia rynku amerykańskiego. Działanie to ma miejsce wiele lat po początkowym odkryciu w 2017 r., że Kaspersky współpracował z rosyjską agencją bezpieczeństwa FSB, https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-07-11/kaspersky-lab-has-been-working-with-russian-intelligence, która wykradła tajemnice NSAi późniejszym zakazie używania oprogramowania Kaspersky przez wszystkie agencje federalne.
Oprogramowanie antywirusowe jest wyjątkowe, ponieważ może uzyskać dostęp nie tylko do wszystkich plików na komputerze, ale także zbadać każdy bajt danych w tych plikach. Oprogramowanie antywirusowe ma również możliwość modyfikowania i przesyłania danych z tych plików bez interwencji użytkownika.
Po tym, jak informator Edward Snowden opublikował tajne dokumenty Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w 2015 roku opinia publiczna dowiedziała się o szeroko zakrojonym hakowaniu i szpiegowaniu, w które zaangażowane były amerykańskie agencje bezpieczeństwa. The NSAwraz z brytyjską Centralą Łączności Rządowej (GCHQ)była w stanie włamać się do Kaspersky w celu monitorowania jej działań i wewnętrznych danych. Ich celem były również 23 inne firmy AV w tym AVG, Avira, Bitdefender i ESET, z których korzystają setki milionów użytkowników na całym świecie.
Amerykańscy producenci oprogramowania antywirusowego, tacy jak Microsoft i Norton, nie byli celem ataku, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że współpracowali już z amerykańskimi agencjami bezpieczeństwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę szerokie zastosowanie produktów Microsoft w amerykańskim wojsku.
Sekretarz Departamentu Handlu Gina Raimondo wyjaśniła: "Rosja pokazała, że ma zdolność, a nawet więcej, zamiar, wykorzystania rosyjskich firm, takich jak Kaspersky, do gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych Amerykanów, dlatego jesteśmy zmuszeni do podjęcia działań, które podejmujemy dzisiaj" W odpowiedzi Kaspersky stwierdził: "Kaspersky uważa, że Departament Handlu podjął decyzję w oparciu o obecny klimat geopolityczny i teoretyczne obawy" oraz "Kaspersky nie angażuje się w działania zagrażające bezpieczeństwu narodowemu USA"
Czytelnicy, którzy korzystają z Kaspersky, mogą przekazać swoje dane innym rządowym agencjom bezpieczeństwa, przechodząc na najlepiej oceniane alternatywy https://www.av-comparatives.org/consumer/ takich jak Bitdefender, ESET czy Norton lub rezygnując z komputerów MacApple .