Notebookcheck Logo

Dreame A1 w recenzji: Bezprzewodowy robot-kosiarka w designie Porsche opiera się w całości na laserach - dobry wybór?

Dreame A1 to pierwsza zrobotyzowana kosiarka od producenta znanego z odkurzaczy automatycznych. Zgodnie z duchem czasu, nie potrzebuje przewodu granicznego i opiera się na laserach do lokalizacji i nawigacji. Nasz test pokazuje, jak Dreame A1 radzi sobie w ogrodzie i czy jest to dobry wybór.
Smart Home
Raport z testu kosiarki automatycznej Dreame A1

Firma Dreame zaprezentowała niedawno swoją pierwszą zrobotyzowaną kosiarkę - Roboticmower A1. Producent, który znany jest przede wszystkim ze swoich robotów odkurzających, podbija w ten sposób nowe terytorium i chce teraz skupić się nie tylko na czyszczeniu podłóg w pomieszczeniach, ale także na pielęgnacji ogrodów na zewnątrz.

Nowy Dreame A1 ma nie tylko elegancki design, który przypomina nam sportowe samochody Porsche, ale także szereg specjalnych funkcji, w tym pozycjonowanie i nawigację. Nasza recenzja Dreame A1 pokazuje, jak dobrze nowa bezprzewodowa kosiarka automatyczna sprawdza się w praktyce.

Cechy: Dreame A1 polega na laserze zamiast kamery i GPS

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się różne zrobotyzowane kosiarki do trawy bez przewodu obwodowego. Wiele z nich opiera się na RTK-GPS, w tym Navimow i105 (999 euro na Amazon). Alternatywnie, kosiarka Ecovacs Goat G1 (od 1099 euro na Amazon) wykorzystuje własne sygnały nawigacyjne. Oba mają tę wadę, że co najmniej jedna antena musi być ustawiona w ogrodzie. Jest to znacznie mniejszy wysiłek niż układanie przewodu obwodowego, ale nadal stanowi potencjalną uciążliwość wizualną.

Omni Sense LiDAR - test Dreame A1
Omni Sense LiDAR na szczycie Dreame A1

Dreame przyjmuje inne podejście i całkowicie opiera się na technologii LiDAR, która jest obecnie standardem w odkurzaczach automatycznych. Jednak odkurzacze podłogowe do wnętrz działają w zamkniętych pomieszczeniach, podczas gdy A1 musi nawigować i poruszać się po ścianach zewnętrznych w mniej lub bardziej otwartych przestrzeniach. Jak dobrze działa system czujników OmniSense 3D Ultra opisaliśmy poniżej w naszym teście Dreame A1.

Najpierw kilka szczegółów na temat funkcji pierwszego robota-kosiarki Dreame. Oprócz eleganckiego, ale raczej delikatnego designu o wysokim połysku, który przypomina samochody elektryczne Porsche, zwłaszcza z tyłu, A1 ma szerokość koszenia 22 cm i wysokość koszenia od 3 do 7 cm, którą można regulować za pomocą aplikacji. Trzy ostrza zamontowane na obrotowym dysku można wymienić w kilka sekund bez użycia narzędzi.

Kosiarka automatyczna ze stopniem ochrony IPX6, która waży około 12 kg i niestety nie ma uchwytu do transportu, zawiera akumulator o pojemności 5 Ah. Bezprzewodowy robot-kosiarka jest przeznaczony do pracy na powierzchniach do 2000 metrów kwadratowych. Oprócz samego robota, zakres dostawy obejmuje obowiązkową stację ładującą z kablem zasilającym i ośmioma śrubami do mocowania do podłoża, szczotkę do czyszczenia, dziewięć wymiennych ostrzy, które można wymienić bez użycia narzędzi, oraz zwykłe instrukcje.

Wrażenia z Dreame A1

Widok z boku - recenzja Dreame A1
Widok z boku
Widok z tyłu - recenzja Dreame A1
Widok z tyłu
Widok z góry - recenzja Dreame A1
Widok z góry
Underside - recenzja Dreame A1
Spód
Kosiarka - przegląd Dreame A1
Kosiarka
Klapa otwarta - recenzja Dreame A1
Klapa otwarta
Jednostka sterująca - raport z testu Dreame A1
Jednostka sterująca
Zakres dostawy - przegląd Dreame A1
Zakres dostawy
Stacja ładująca - przegląd Dreame A1
Stacja ładowania

Konfiguracja: Bezprzewodowa kosiarka automatyczna jest szybko gotowa do użycia

Zanim Dreame A1 po raz pierwszy będzie mógł samodzielnie wykonywać swoją pracę, należy go najpierw skonfigurować. Można to jednak zrobić szybko i bezproblemowo podczas testu.

Ponieważ Dreame A1 jest zrobotyzowaną kosiarką bez przewodu obwodowego, nie ma potrzeby czasochłonnej instalacji. Nawet stacja RTK, taka jak Navimow i105E/i108E lub nadajniki radiowe, takie jak Ecovacs Goat G1 nie muszą być najpierw konfigurowane. Należy jedynie umieścić stację ładującą zgodnie z instrukcjami zawartymi w podręczniku i podłączyć ją do gniazdka za pomocą długiego kabla zasilającego.

Następnie robot musi zostać podłączony do aplikacji Dreame na iOS lub Android. To również poszło szybko w samodzielnym eksperymencie, dlatego pokazujemy proces tylko z kilkoma zrzutami ekranu.

Aplikacja Dreame A1 w teście kosiarek automatycznych
Aplikacja Dreame A1 w teście kosiarek automatycznych
Aplikacja Dreame A1 w teście kosiarek automatycznych
Aplikacja Dreame A1 w teście kosiarek automatycznych
Aplikacja Dreame A1 w teście kosiarek automatycznych
Aplikacja Dreame A1 w teście kosiarek automatycznych

Pozostaje tylko obowiązkowe okrążenie wprowadzające. Aby to zrobić, Dreame A1, podobnie jak prawie wszystkie inne bezprzewodowe kosiarki automatyczne, musi zostać raz przejechany wokół obszaru, który ma zostać skoszony. Odbywa się to za pomocą wirtualnego joysticka na smartfonie, za którym robot podąża jak zdalnie sterowany samochód.

Mapowanie podróży - przegląd Dreame A1
Mapowanie podróży

W przeciwieństwie do niektórych innych modeli, Dreame A1 nie oferuje automatycznego wykrywania granic koszenia przez sztuczną inteligencję. Jednakże, zgodnie z naszymi praktycznymi doświadczeniami, można nim sterować znacznie precyzyjniej wzdłuż krawędzi koszenia niż niektórymi innymi modelami, ponieważ jeździ on dość wolno, nie reaguje wyjątkowo czule i jest sterowany tylko jednym zamiast dwóch kontrolerów na ekranie dotykowym telefonu komórkowego. Rezultatem jest wirtualna mapa, którą można również oglądać w 3D. Opcjonalnie można utworzyć kilka stref z różnymi ustawieniami i obszarami o ograniczonym dostępie.

karta 2D w recenzji Dreame A1
mapa 2D
Ustanowienie stref zamkniętych w przeglądzie Dreame A1
Ustanowienie stref wyłączenia
Wirtualny widok laserowy 3D w recenzji Dreame A1
Wirtualny widok laserowy 3D

Koszenie i wykrywanie przeszkód: Dreame A1 ujawnia problemy w teście

Do tej pory Dreame A1 robił niezmiennie dobre wrażenie. Ostatecznie jednak decydującym czynnikiem w teście kosiarek automatycznych jest to, co dzieje się na boisku. Tutaj niestety pozostawia za sobą kilka piór lub punktów.

Podstawowa nawigacja po trzech różnych trawnikach testowych była w dużej mierze systematyczna i prostoliniowa. Wzór cięcia jest czysty i równy. W niektórych miejscach sekwencja pracy nie była do końca zrozumiała lub robot kosił później obszary, które początkowo zostały pominięte. Jest tu tylko kilka drobnych odchyleń w klasie B.

Jednak przejścia nie powinny być zbyt wąskie, ponieważ od około 1 m stawały się zbyt wąskie dla Dreame A1 w teście kosiarki automatycznej i nie zbliżały się do obszarów. Ponadto przyczepność kół czasami pozostawiała wiele do życzenia na nieco tłustych powierzchniach, zwłaszcza że szybko się zapychały. Nie wróży to dobrze stromym podjazdom. Można go łatwo wyczyścić za pomocą węża ogrodowego i dołączonej szczotki.

Dreame A1 w praktycznym zastosowaniu
Dreame A1 w praktycznym zastosowaniu

Koszenie przy krawędzi sprawdza się w teście dobrze, choć występują tu typowe problemy. Kosiarka jest ustawiona pośrodku, a zatem około 11 cm od krawędzi obudowy. Kosiarka omija również wszelkie przeszkody, które wykryje. Ostatecznie jednak część trawy zawsze pozostaje, jeśli robot nie może całkowicie przejechać przez krawędź trawnika na równym przejściu. Jednak praktycznie wszystkie roboty-kosiarki mają ten problem, więc nie można za niego winić Dreame A1.

Praktyczną funkcją jest to, że wykrywanie przeszkód można wyłączyć w ustawieniach podczas koszenia krawędzi. Wówczas kosiarka kosi działkę stosunkowo dokładnie w wyznaczonych granicach z niewielkimi niedokładnościami i nie unika roślin wystających z sąsiednich grządek. Poprawia to ogólny wynik, ale może z czasem uszkodzić błyszczący wygląd Dreame A1, jeśli wokół krawędzi jest dużo roślinności.

Dreame A1 ujawnił jednak poważne problemy w teście dotyczącym wykrywania przeszkód. Tutaj decyzja Dreame, by obejść się bez kamery, upada. Laser jest w stanie wykryć większe przeszkody, takie jak drzewa i krzaki. Ludzie stojący przed nim również zostali wykryci. W teście praktycznym nie udało mu się jednak wykryć mniejszych przeszkód.

Dreame A1 nie rozpoznał tej figury jeża i wielu innych przeszkód w teście.
Dreame A1 nie rozpoznał tej figury jeża i wielu innych przeszkód w teście.

W aplikacji można ustawić różne poziomy wykrywania przeszkód, od 10 do 15-20 cm. Powinno to mieć wpływ na to, jak niezawodnie kosiarka automatyczna zbliża się do obszarów z wyższą trawą. Rzeczywiście, przy wysokim ustawieniu czasami pomijała obszary w teście, w których trawa lub chwasty wystawały zbyt wysoko z obszaru koszenia w niektórych punktach. Inne zrobotyzowane kosiarki nie są tutaj tak wrażliwe.

Jeszcze poważniejszy jest jednak fakt, że podczas testu ani razu nie rozpoznała ona przeszkód, takich jak realistyczna figurka jeża. Ani na najmniejszym poziomie przeszkód wynoszącym 10 cm, ani na poziomie zaledwie 5 cm, który można aktywować jako funkcję laboratoryjną. Jeż został przejechany za każdym razem. Wiele innych przeszkód, takich jak piłka wielkości piłki ręcznej, również nie zostało rozpoznanych. Robot "widział" piłkę nożną w trzech z sześciu prób, ale tylko wtedy, gdy była wyśrodkowana przed laserem.

Testy przeprowadziliśmy z najnowszą wersją oprogramowania układowego 4.3.6_1327. W niedawnej przeszłości Dreame wprowadziło już pewne ulepszenia poprzez aktualizacje oprogramowania i z pewnością będzie to kontynuować. Pozostaje mieć nadzieję, że również w tym przypadku pojawią się dalsze optymalizacje, chociaż system jest już technicznie ograniczony pod względem wykrywania przeszkód za pomocą samego lasera i bez kamery.

Bateria i hałas: Dobre 200 metrów kwadratowych na jednym ładowaniu baterii

Ładowanie Dreame A1 - Recenzja Dreame A1
Ładowanie Dreame A1

Dreame A1 jest przeznaczony do obszarów o powierzchni do 2000 metrów kwadratowych. Po jednym naładowaniu akumulatora kosiarka automatyczna Dreame A1 kosiła w naszym teście przez około 2,5 godziny i pokryła w tym czasie powierzchnię dobrych 200 metrów kwadratowych w ustawieniu standardowym (Alternative Efficient).

Jeśli Dreame A1 powróci do stacji ładującej, aby zakończyć ładowanie z akumulatorem zredukowanym do 15 procent, proces ładowania do 100 procent zajmie tylko około półtorej godziny. Łącznie do akumulatora wpływa około 0,1 kWh przy prędkości ładowania do 77 W.

Jeśli to ekstrapolujemy, A1 od Dreame pokryłby około 700 metrów kwadratowych przy 12 godzinach koszenia dziennie, co oznacza, że całkowicie pokryłby docelowe 2000 metrów kwadratowych co trzy dni. Pokrycie powierzchni jest jednak oczywiście zależne od charakteru obszaru i może się różnić w zależności od kształtu działki oraz, oczywiście, ustawień i czasu koszenia.

Gdy robot jest w pełni naładowany na stacji i czeka na następne użycie, zużycie energii w trybie gotowości wynosi około 4 W. Zużycie energii przez stację bez zadokowanej kosiarki robota wynosi 0 W, ponieważ żadna stacja RTK lub podobna nie musi być zasilana. Jeśli to ekstrapolujemy, zużycie energii przez 12 godzin pracy dziennie wynosi nieco poniżej 0,35 kWh na 24 godziny.

Zmierzyliśmy poziom hałasu podczas pracy na poziomie około 58 dB (z odległości 1 metra), przy czym poziom hałasu jest, jak zawsze, silnie uzależniony od aktywności koszenia, a tym samym wysokości trawy. Oznacza to, że Dreame A1 nie jest jednym z najcichszych robotów koszących, ale nie jest też szczególnie głośny.

Aplikacja: Wyrafinowana taryfa również dla kosiarek automatycznych

Dzięki naszemu doświadczeniu z odkurzaczami automatycznymi, aplikacja Dreame jest teraz w pełni rozwinięta. Dotyczy to również wpisu urządzenia dla A1, który można znaleźć po skonfigurowaniu i który umożliwia zarządzanie robotem koszącym. W przeglądzie robota można nie tylko wysłać do pracy lub ładowania, ale także sprawdzić stan baterii.

Ekran szczegółów pokazuje następnie wirtualne mapy obszaru koszenia w zwykły sposób, w tym oznaczone kolorami, ale czasami niezrozumiałe postępy pracy i wykryte przeszkody (z połączeniem WLAN), gdy Dreame A1 wykonuje swoją pracę. W tym miejscu można również zobaczyć już skoszony obszar w metrach kwadratowych i procentach.

Ekran główny - Aplikacja dla kosiarki automatycznej Dreame A1 bez przewodu granicznego
Ekran startowy
Widok szczegółowy - Aplikacja dla kosiarki automatycznej Dreame A1 bez przewodu granicznego
Widok szczegółowy
Postęp koszenia - aplikacja dla kosiarki automatycznej Dreame A1 bez przewodu granicznego
Postęp koszenia

Dreame oferuje całą gamę opcji, jeśli chodzi o ustawienia pracy. Wysokość koszenia można ustawić elektronicznie w zakresie od 3 do 7 cm za pośrednictwem aplikacji, a wydajność koszenia można wybrać w dwóch etapach. Do wyboru są trzy (cztery w wersji laboratoryjnej) poziomy omijania przeszkód, którymi również można się bawić, aby znaleźć idealny kompromis dla własnego ogrodu. Dostępne są również inne opcje, takie jak dostosowanie kierunku koszenia i koszenie krawędzi.

Wydajność i wysokość cięcia - przegląd Dreame A1
Wydajność i wysokość cięcia
Wykrywanie przeszkód - recenzja Dreame A1
Wykrywanie przeszkód
Ustawienia krawędzi - recenzja Dreame A1
Ustawienia krawędzi
Kierunek koszenia - przegląd Dreame A1
Kierunek koszenia

Aplikacja oferuje również całą gamę innych opcji w ustawieniach. Obejmują one dzienniki aktywności, zużycie ostrza, ochronę przed deszczem, mrozem i kradzieżą, a także aktywację funkcji laboratoryjnych, które nie są jeszcze gotowe do produkcji seryjnej.

Ustawienia (zdjęcie 1) - Recenzja kosiarki automatycznej Dreame A1
Ustawienia (rysunek 1)
Ustawienia (zdjęcie 2) - Recenzja kosiarki automatycznej Dreame A1
Ustawienia (rys. 2)
Ustawienia (Rys. 3) - Recenzja kosiarki automatycznej Dreame A1
Ustawienia (rys. 3)

Niektóre ustawienia można również wprowadzić za pomocą wyświetlacza i jednostki sterującej ze stylowym pokrętłem, które są ukryte pod pokrywą. Dostęp do nich jest jednak możliwy tylko po naciśnięciu dużego przycisku STOP służącego do zatrzymywania awaryjnego. Po jego naciśnięciu klapka otwiera się i umożliwia dostęp. Jednak kod PIN musi być zawsze wprowadzony jako zabezpieczenie przed kradzieżą, co jest nieco irytujące.

Test Dreame A1

Pro

+ bardzo łatwa konfiguracja bez kabli granicznych i anten
+ systematyczne koszenie
+ wykrywanie przeszkód można wyłączyć w celu koszenia na krawędziach
+ wszechstronna i zaawansowana aplikacja
+ elegancki, ale delikatny design
+ ochrona przed kradzieżą

Contra

- szeroka krawędź koszenia dla przejść nie na poziomie gruntu
- słabe wykrywanie przeszkód
- niewielkie osłabienie trakcji

Werdykt: Inteligentna kosiarka automatyczna, ale nie bez wad

Dreame A1 został dostarczony przez producenta do testu. (Zdjęcie: Dreame)
Dreame A1 został dostarczony przez producenta do testu. (Zdjęcie: Dreame)

Dreame A1 to pierwsza kosiarka automatyczna od producenta znanego przede wszystkim z odkurzaczy automatycznych. Przejście z zastosowań wewnętrznych do zewnętrznych jest stosunkowo dużym krokiem. Dreame stara się również wykorzystywać technologię LiDAR w ogrodzie, co oznacza, że nie są wymagane żadne dodatkowe anteny i które działały całkiem dobrze w niektórych testach praktycznych.

Podczas gdy technologia laserowa zwykle sprawdza się dobrze w nawigacji, zawodzi w wielu przypadkach, jeśli chodzi o wykrywanie przeszkód. Przykładowo, Dreame A1 stanowi zagrożenie dla jeży, a także zabawek dzieci i innych przedmiotów leżących w pobliżu.

Wcześniejsze modele z przewodem obwodowym miały te same problemy. Jednak nowoczesne zrobotyzowane kosiarki do trawy z kamerami do wykrywania przeszkód działają teraz znacznie bardziej niezawodnie niż pierwszy model Dreame. Niemniej jednak, jeśli korzystają Państwo z robota tylko w ciągu dnia i mają niewiele lub nie mają żadnych przeszkód, takich jak zabawki itp. leżące w pobliżu, powinni mieć Państwo stosunkowo niewiele problemów z tym. Aplikacja jest dobrze opracowana.

Jeśli weźmiemy pod uwagę zalecaną cenę detaliczną wynoszącą 1 999 euro, nieuchronnie dojdziemy do wniosku, że na rynku są z pewnością lepsze, ale przynajmniej bardziej stylowe kosiarki automatyczne za te pieniądze. Ogólnie rzecz biorąc, A1 to solidna debiutancka kosiarka automatyczna firmy Dreame, ale najwyraźniej wciąż jest miejsce na ulepszenia. W przypadku następcy chcielibyśmy zobaczyć połączenie LiDAR i kamery, które Dreame z powodzeniem stosuje już w swoich robotycznych odkurzaczach.

Cena i dostępność Dreame Roboticmower A1

Sugerowana cena detaliczna Dreame A1 wynosi 1 999 euro. Jest on teraz dostępny w sklepach za mniej, obecnie kosztuje około 1800 euro, na przykład na Amazon lub bezpośrednio ze strony Dreame za około 1800 euro. Dla Dreame A1 dostępny jest opcjonalny garaż za około 200 euro.

Transparency

The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was provided to the author as a loan by the manufacturer or retailer for the purpose of this review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.

This is how Notebookcheck is testing

Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Dreame A1 w recenzji: Bezprzewodowy robot-kosiarka w designie Porsche opiera się w całości na laserach - dobry wybór?
Marcus Schwarten, 2024-07-13 (Update: 2024-07-13)