Energia wiatrowa z morza: efektywność ekonomiczna przewyższa wszystkie inne źródła energii
Ostatecznie czynnikiem decydującym jest cena. Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Cambridge, w którym dokładnie przyjrzano się ekonomicznej opłacalności energii wiatrowej, w szczególności w oparciu o ceny w Wielkiej Brytanii.
Uwzględniono cały cykl życia turbin, od instalacji po podłączenie do sieci, eksploatację i konserwację, aż po demontaż. Kompleksowa analiza ujawniła również inne ważne cechy, które mogą mieć wpływ na inne obszary.
Na szczególną uwagę zasługuje gwałtowny spadek kosztów energii elektrycznej, które zazwyczaj obliczane są w megawatogodzinach. Kiedy rozpoczęła się ekspansja morskich farm wiatrowych, megawatogodzina wynosiła 160 funtów, co odpowiadałoby 20 centom amerykańskim za kilowatogodzinę. Do tego dochodzą podatki, opłaty sieciowe i inne opłaty.
Obecnie jednak cena ta wynosi zaledwie 44 funty, czyli jedną czwartą. Gdyby uwzględnić inflację, spadek kosztów byłby jeszcze bardziej drastyczny. Oznacza to, że obecnie płacą Państwo 5 centów amerykańskich za kilowatogodzinę morskiej energii wiatrowej wprowadzonej do sieci.
Dla porównania, rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się płacić 92,50 GBP za megawatogodzinę wprowadzoną do sieci przez nową elektrownię jądrową "Hinkley Point C" - ponad dwa razy więcej.
Oprócz ceny, podkreślono również solidność turbin wiatrowych. Istniejące farmy wiatrowe okazały się bardzo odporne na trzęsienia ziemi i związane z nimi tsunami. Ponadto każda turbina może pracować samodzielnie, więc awaria jednej części nie oznacza całkowitej awarii - wręcz przeciwnie w przypadku pojedynczych, dużych elektrowni.
To z kolei wydaje się być szczególnie cenne w połączeniu z elektrowniami jądrowymi. Na przykład, naukowcy byli w stanie wykazać, że katastrofie w Fukushimie można było zapobiec, gdyby morskie turbiny wiatrowe były dostępne do zasilania awaryjnego - nawet jeśli niektóre z nich zostały uszkodzone podczas tsunami, które ją spowodowało.
Kolejne obliczenia pokazują zalety turbin wiatrowych: Wiatr nie tylko wieje za darmo. Wieje tak silnie na całym świecie, że globalna produkcja energii elektrycznej wszystkich możliwych elektrowni mogłaby zostać pokryta 18-krotnie przez turbiny wiatrowe.