Etiopia staje się pierwszym krajem, który zakazuje silników spalinowych: Dozwolone tylko pojazdy elektryczne
Podczas gdy w przeszłości mniej zamożne kraje były wysypiskiem używanych samochodów z innych krajów, Etiopia jest obecnie pierwszym krajem na świecie, który zakazał importu wszystkich samochodów, które nie są zasilane elektrycznie. W przeciwieństwie do Unii Europejskiej, która ma zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku, Etiopia wyprzedza harmonogram o około dziesięć lat:
Podjęto decyzję, że samochody nie mogą wjeżdżać do Etiopii, chyba że są elektryczne.
- Minister Alemu Sime
Po wydaniu w zeszłym roku około 6 miliardów dolarów na import paliw kopalnychministerstwo Transportu i Logistyki Etiopii postanowiło zezwolić na wjazd do kraju wyłącznie pojazdom elektrycznym. Jednym z powodów tej drastycznej decyzji, według ministra Alemu Sime, jest brak dostępu kraju do taniej waluty obcej. Utrudnia to import benzyny i oleju napędowego ze względu na presję ekonomiczną:
Jednym z powodów tej decyzji jest niezdolność Etiopii do importu benzyny z powodu ograniczonych zasobów walutowych.
- Alemu Sime według APA Wiadomości
Jednocześnie w ostatnich latach Etiopia była głównym inwestorem w swoją infrastrukturę energetyczną. Na przykład największa elektrownia wodna w Afryce ma zostać wkrótce zainaugurowana, po częściowym uruchomieniu 20 lutego 2022 r. Wraz z uruchomieniem pierwszych dwóch turbin o łącznej mocy 750 megawatów.
Jednak pełna aktywacja Wielkiej Etiopskiej Zapory Renesansowej (GERD) nie została jeszcze zakończona. Elektrownia wodna nie osiągnie pełnej mocy projektowej wynoszącej 6000 megawatów, a eksperci szacują, że jej moc wyniesie około 3000 megawatów.
Niemniej jednak, wykorzystując wahania sezonowe i inne źródła energii źródła energiimoże wnieść istotny wkład w dostawy energii elektrycznej do kraju. Kolejnymi wyzwaniami są poprawa infrastruktury ładowania i niezawodność dostaw energii elektrycznej w kraju. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy nowe rozporządzenie wejdzie w życie i czy będzie miało zastosowanie również do samochodów używanych.
Źródła
Electrek | Clean Technica | DW | Zdjęcie: Unsplash / Kaleab