Firma Billa Gatesa produkuje kluczowy materiał do akumulatorów EV z zaskakującego źródła: metanu
Baterie litowo-jonowe są podstawą nowoczesnej technologii, zasilając wszystko, od pojazdów elektrycznych i smartfonów po urządzenia medyczne i niezliczone inne gadżety. Produkcja grafitu, kluczowego składnika tych baterii, stanowi jednak poważne wyzwanie: Chiny kontrolują trzy czwarte globalnego łańcucha dostaw grafitu.
Bill Gatesktóry inwestuje również w inny projekt mający na celu zamienić wodę w paliwoznalazł sposób na produkcję grafitu z metanu za pośrednictwem swojej firmy Molten Industries, aby pomóc w dekarbonizacji. Innowacyjny proces Moltensa wykorzystuje obfite źródła metanuw tym z gospodarstw mlecznych, oczyszczalni ścieków i składowisk odpadów. Ten metan, który często jest produktem ubocznym lub odpadem, jest zwykle spalany lub spalany, uwalniając szkodliwe gazy cieplarniane do atmosfery.
Piroliza: Przekształcanie metanu w grafit i wodór
Firma wykorzystuje technikę zwaną pirolizą do przekształcania gazu ziemnego w cenne surowce: grafit i wodór. Piroliza polega na podgrzaniu gazu do wysokich temperatur w kontrolowanych warunkach, rozbiciu jego struktury molekularnej i wytworzeniu pożądanych produktów - przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej i bez wytwarzania jakiegokolwiek CO2 i bez emisji CO2.
Grafit konkurencyjny cenowo: Przełom w produkcji baterii
Start-up twierdzi również, że jego grafit jest konkurencyjny cenowo w stosunku do innych źródeł. Zazwyczaj krystaliczny węgiel jest wydobywany lub syntetyzowany z paliw kopalnych. Projekt jest wspierany przez Breakthrough Energy Ventures (BEV) Billa Gatesa kwotą 25 000 000 USD w pierwszej rundzie finansowania. Projekt ten znajduje się na przecięciu dwóch naprawdę ważnych dla nas w Breakthrough obszarów tematycznych związanych z technologiami klimatycznymi: tworzenie baterii skalowalne i bardziej opłacalne, aby napędzać wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych, a z drugiej strony tani czysty wodór.
- David Danielson, dyrektor zarządzający BEV
Molten Industries prowadzi obecnie pilotażowy reaktor, aby zademonstrować wykonalność i wydajność procesu produkcji grafitu. Firma pracuje również nad zwiększeniem skali swojej działalności, planując budowę większego zakładu zdolnego do produkcji 500 kg wodoru wodoru i 1 500 kg grafitu dziennie. Zakład ten ma zostać uruchomiony w przyszłym roku.