Firsty eSim może być idealną zapasową kartą SIM w podróży: bezpłatny i stały dostęp do Internetu na całym świecie, choć z ograniczeniami
E-Sims, czyli wbudowane zamienniki małych plastikowych kart w niektórych smartfonach, takich jak iPhone'y czy telefony Samsung Galaxy, są niezwykle praktyczne, zwłaszcza podczas podróży. Dawno minęły czasy, gdy trzeba było akceptować drogie opłaty roamingowe lub uzyskać kartę SIM od operatora komórkowego na lotnisku w obcym kraju. W dzisiejszych czasach można pobrać z wyprzedzeniem zwykle dość tani dostęp do telefonu komórkowego i rozpocząć surfowanie natychmiast po wylądowaniu na obcej ziemi.
Niezliczeni dostawcy eSIM na całym świecie kuszą Państwa coraz niższymi cenami i ofertami. Dzięki porównywarkom , takim jak eSIMDB każdy może znaleźć to, czego potrzebuje, ale do tej pory brakowało całkowicie darmowych opcji. Holenderski startup Firsty planuje to zmienić. Dwóch byłych techników z Ayden w Amsterdamie chce wprowadzić mobilny internet dla podróżnych na nowych i częściowo bezpłatnych zasadach, początkowo w Europie i USA, w ciągu kilku tygodni (od marca 2024 r.) w prawie 100 krajach na całym świecie a nawet globalnie w dłuższej perspektywie.
Firsty Free jest oparta na reklamach i bardzo powolna
Po pobraniu aplikacji Firstly (Play Store | App Store) i zarejestrowaniu się za pomocą numeru telefonu komórkowego, można uzyskać dostęp do Internetu za darmo, ale z bardzo ograniczoną prędkością i tylko przez 60 minut, po czym użytkownik jest zobowiązany do obejrzenia krótkiego filmu reklamowego. Powiadomienia ostrzegają z wyprzedzeniem, kiedy nadejdzie czas na kilkusekundową reklamę, ale można wypełnić swoje zobowiązanie w międzyczasie i nie trzeba czekać na zakończenie bezpłatnej sesji.
Silny throttling połączenia jest zdecydowanie nieco problematyczny. Pomimo symbolu 5G na pasku stanu, są Państwo daleko od wydajności LTE lub 5G. W naszym teście prędkości, zwykle osiągaliśmy nieco poniżej 0,06 Mb/s w pobieraniu i 0,14 Mb/s w wysyłaniu, co jest wystarczające dla komunikatorów takich jak Whatsapp czy iMessage, poczta e-mail też jest w porządku. W razie potrzeby Mapy Google powinny działać, jeśli wcześniej pobrano mapy. Niektóre strony internetowe napotykają na przekroczenie limitu czasu i w zasadzie można zapomnieć o oglądaniu filmów lub przesyłaniu strumieniowym przy tych prędkościach. W naszym krótkim teście korzystaliśmy tylko z Firstly w Wiedniu w Austrii, ale według startupu powolny dostęp powinien być dostępny w każdym kraju, w którym działa Firsty.
Aktualizacja do Firsty Fast wygląda na kosztowną
Dzięki zgłoszeniu kilku błędów do zespołu - wsparcie było szybkie i bardzo pomocne - otrzymaliśmy również możliwość wypróbowania drugiego produktu startupu przez jeden dzień: Firsty Fast. Tutaj wszystkie bariery prędkości spadły i osiągnęliśmy około 224 Mbps w pobieraniu i nieco poniżej 30 Mbps w wysyłaniu, co oczywiście zależy również od sieci, w której się znajdujesz i możliwości twojego telefonu. Uważamy jednak, że ta opcja aktualizacji, która oferuje szybki pakiet danych 2 GB dziennie za 3,5 euro (3,8 USD) w Europie, jest stosunkowo droga. Jeśli kupisz 30-dniowy pakiet Firsty Fast, zapłacisz obecnie około 60 euro (66 USD) w Europie, czyli nieco poniżej 1 euro za gigabajt. Choć sama w sobie nie jest to dużo, jest to opłacalne tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebują Państwo tak dużej ilości danych dziennie. W innych regionach ceny Firstly Fast mogą się różnić, zazwyczaj zaczynają się od około 2 euro lub 2,1 dolara dziennie.
Idealna zapasowa karta SIM w podróży?
Naszym zdaniem instalacja Firsty eSIM jest zdecydowanie opłacalna, nawet jeśli nie podróżują Państwo zbyt często po innych krajach. Bezpłatna oferta jest wystarczająco dobra, aby pisać wiadomości, znaleźć drogę do hotelu lub zorganizować szybszy internet, jeśli zwykły pakiet danych właśnie wygasł. W naszych testach funkcja hotspotu działała również zarówno z Firstly Fast, jak i Firstly Free, jednak w przypadku opcji bezpłatnej nie jest ona oczywiście zbyt przydatna. Jeśli Firsty Free będzie dostępny w większej liczbie krajów jako bezpłatny podstawowy pakiet dostępu do Internetu, będzie to idealna zapasowa karta SIM bez konieczności polegania na Wi-FI na lotnisku, pod warunkiem, że reklamy nie będą bardziej natrętne niż obecnie.
Oczywiście należy również zapoznać się z polityką prywatności przed skorzystaniem z darmowej usługi, takiej jak ta. Mamy nadzieję, że ten startup przetrwa próbę czasu i może nawet rozważy dodanie bardziej atrakcyjnych pakietów danych. 2 GB dziennie to prawdopodobnie przesada dla większości podróżnych, którzy nie oglądają filmów tiktok przez cały dzień ani nie przesyłają dużej ilości danych do chmury. Tak więc klasyczne pakiety z 2-10 GB miesięcznie bez ograniczeń prędkości mogłyby zmienić zapasową kartę SIM w prawdziwą kartę eSIM Firsty do codziennego podróżowania po świecie.
Źródło(a)
Firsty, Własny