Formuła SO-DIMM dla laptopów wkrótce zostanie zastąpiona opracowanym przez Della standardem CAMM
Standard SO-DIMM RAM dla laptopów i urządzeń kompaktowych istnieje od prawie 25 lat i wygląda na to, że czcigodny form-factor zaczyna pokazywać swoje granice, zwłaszcza po wprowadzeniu DDR5 RAM, które mogą trafić na wyższe oceny prędkości. W kwietniu 2022 roku, Dell wymyślił alternatywny format o nazwie CAMM (Compression Attached Memory Module) i ten projekt zostanie wykorzystany przez JEDEC do stworzenia następcy SO-DIMM, jak donosi PCWorld. W przeciwieństwie do innych standardów, których wdrożenie zajmuje sporo lat, CAMM może pojawić się w laptopach już w 2024 roku, ponieważ za przyjęciem tego standardu głosowało już 20 firm.
CAMM został zaprojektowany przez Senior Distinguished Engineer firmy Dell, Toma Schnell, który jest również członkiem JEDEC. Początkowo istniały pewne obawy, że CAMM może skończyć jako zastrzeżony standard Della dla potężnych stacji roboczychale przy tak wielu innych firmach walidujących CAMM przez JEDEC teraz, to wyraźnie nie jest już tak.
Zaprojektowany, aby przezwyciężyć ograniczenia skalowalności i częstotliwości standardu SO-DIMM, który najwyraźniej uderza w "ścianę z cegieł" ze specyfikacją DDR5-6400, CAMM będzie charakteryzował się zwiększoną pojemnością do 128 GB na moduł i, oczywiście, wyższymi prędkościami transferu poza DDR5-6400. Dodatkowo, ultrabooki i urządzenia kompaktowe mogłyby stać się cieńsze i lżejsze dzięki standardowi CAMM.
JEDEC obecnie szacuje, że sfinalizowana specyfikacja CAMM 1.0 powinna pojawić się w drugiej połowie 2023 roku i może zawierać pewne modyfikacje w stosunku do wstępnego projektu Della. Kolejną zaletą oferowaną przez CAMM jest to, że Moduły LPDDR zamiast przylutowywania ich do płyty głównej, mogą być wymienialne, co doda tak potrzebnego czynnika modernizacji dla cienkich i lekkich notebooków.
Kup laptop Dell Precision 7670 z pamięcią RAM CAMM na Amazon