Francuzka oszukana na 850 tys. dolarów w oszustwie romansowym
53-letnia Francuzka padła ofiarą oszustwa romansowego, w którym myślała, że pomaga choremu Bradowi Pittowi. Oszustwo początkowo zaczęło się od wiadomości na Instagramie od osoby podającej się za matkę Brada Pitta, a następnie wiadomości od rzekomego Brada Pitta wypełnionych wierszami i wyrazami miłości. Kobieta początkowo była podejrzliwa, ale ostatecznie dała się zwieść wygenerowanym przez sztuczną inteligencję obrazom i filmom przedstawiającym rzekomo chorego Brada Pitta cierpiącego na raka. Oszustwo trwało dwa lata, podczas których oszukana kobieta przelała około 830 000 EUR (około 854 000 USD) na tureckie konto bankowe. Dopiero gdy opublikowano zdjęcia Brada Pitta z jego nową partnerką Ines de Ramon, ofiara zgłosiła oszustwo władzom.
Wykorzystanie obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję w tym przypadku ilustruje rosnące niebezpieczeństwo związane z deepfake'ami i trudność w odróżnieniu prawdziwych obrazów od fałszywych. Podobnych przypadków jest coraz więcej; rzekomy Elon Musk został niedawno wykorzystany w fałszywych filmach AI do promowania oszustwa finansowego. W obu przypadkach prowadzone są dochodzenia, ale dopiero okaże się, czy sprawcy zostaną faktycznie złapani.
Romance scamming to forma oszustwa internetowego, w którym sprawcy udają miłość i przywiązanie w celu finansowego wykorzystania swoich ofiar. Fałszywe profile na portalach społecznościowych lub platformach randkowych są często wykorzystywane do nawiązywania kontaktu z ofiarami. Eksperci zalecają ostrożność podczas zawierania znajomości online. Należy być szczególnie podejrzliwym, jeśli dana osoba nagle okazuje intensywne uczucia, prosi o podanie danych osobowych lub żąda pieniędzy. Należy jak najszybciej umówić się na spotkanie w realu lub twarzą w twarz, aby zweryfikować tożsamość drugiej osoby.