Generatywna sztuczna inteligencja i phishing budzą największe obawy w nowym badaniu ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa
Według badania przeprowadzonego w drugim kwartale 2024 r. przez Censuswide, zleconego przez Bitdefender i przeprowadzonego w kilku rozwiniętych gospodarkach, zdecydowana większość specjalistów ds. bezpieczeństwa uważa generatywną sztuczną inteligencję za zagrożenie dla firm, które mają chronić.
74% respondentów wyraża zaufanie do kompetencji swoich działów IT w zakresie ochrony usług online przed zagrożeniami. Biorąc pod uwagę, że ponad połowa respondentów zgłosiła również naruszenie bezpieczeństwa w ostatnim czasie, ich zaufanie wydaje się nieco nieuzasadnione.
Niewłaściwe wykorzystanie sztucznej inteligencji jest wymieniane jako realne zagrożenie. Ataki polegające na tak zwanych deepfake'ach, w których bardzo realistyczne, generowane przez sztuczną inteligencję filmy przedstawiające ludzi mówiących lub robiących różne rzeczy są wykorzystywane do nakłonienia ofiary do zrobienia tego, czego chce atakujący, są coraz częstsze i stanowią nowy rodzaj ataków phishingowych. To właśnie phishing znajduje się na szczycie listy obaw ekspertów ds. bezpieczeństwa, a tuż za nim plasują się słaba konstrukcja oprogramowania, która sprawia, że oprogramowanie to jest z natury podatne na ataki, ataki ransomware i zagrożenia typu zero-day.
Ponadto badanie wskazuje, że tylko 45% osób odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa regularnie przeprowadza audyty.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w chmurze (głównie Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud), kluczowym problemem są nieprawidłowo ustawione polityki IAM.
Wszyscy respondenci pracują dla dużych korporacji (zatrudniających 1000 lub więcej pracowników) zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Australii i Wielkiej Brytanii.
Dla tych, którzy chcą, aby ich komputer był bezpieczny przed wszelkiego rodzaju złymi rzeczami, Bitdefender oferuje obecnie edycję Total Security na 5 urządzeń z 50% rabatem na Amazon.com.