Notebookcheck Logo

Generatywna sztuczna inteligencja pomaga pisarzom wydawać się bardziej kreatywnymi, ale mniej oryginalnymi, w nowym badaniu

Czy sztuczna inteligencja może pomóc ludziom tworzyć lepsze treści? (Źródło: NBC via DallE 3)
Czy sztuczna inteligencja może pomóc ludziom tworzyć lepsze treści? (Źródło: NBC via DallE 3)
Generatywna sztuczna inteligencja jest często postrzegana jako jedna z największych innowacji technologicznych naszej ery; niemniej jednak jej wpływ na tradycyjnie ludzkie domeny artystycznych przedsięwzięć jest przedmiotem gorących dyskusji. Zespół badaczy postanowił ocenić wpływ modelu GPT OpenAI na zdolność badanych do tworzenia realnych, kreatywnych treści pisarskich, uzyskując intrygujące wyniki.
AI Business Science

Rola generatywnej sztucznej inteligencji w tworzeniu sztuki pozostaje obecnie kontrowersyjnym tematem, zwłaszcza że technologia rozwinęła się do produkcji wideo i muzyki, a także tekstu i obrazów.

Anil Doshi z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w University College London's School of Management i Oliver Hauser z Wydziału Ekonomii na Uniwersytecie w Exeter połączyli siły, aby udowodnić lub obalić teorię, że generatywna sztuczna inteligencja może sprawić, że ludzcy pisarze będą bardziej kreatywni.

W tym celu naukowcy zrekrutowali 500 osób i przydzielili je do stworzenia ośmiowierszowych historii przy pomocy 1 "pomysłu" wygenerowanego przez najnowszą sztuczną inteligencję OpenAI modelu OpenAI (GPT-4); do 5 pomysłów lub żadnego.

Powstała w ten sposób treść została następnie przekazana ewaluatorom, którzy ocenili ją na podstawie wskaźnika nowości i wskaźnika "użyteczności" (opartego na tym, jak "odpowiednia" (dla docelowych odbiorców czytelników w wieku od 15 do 24 lat), "wykonalna" i "możliwa do opublikowania" okazała się dana historia).

Doshi i Hauser stwierdzili, że historie napisane w wyniku dostępu do pomysłów generatywnej sztucznej inteligencji stworzyły znacznie więcej "nowatorskich" i "użytecznych" historii w porównaniu z tymi bez nich, a także były znacznie bardziej "przyjemne", mniej "nudne" i mniej przewidywalne.

Niemniej jednak, historie napisane z pomysłami okazały się również mieć znacznie większe "podobieństwo" do przeciętnej porównywalnej historii, co sugeruje, jak zauważają badacze, że autorzy z generatywną sztuczną inteligencją byli bardziej zależni od jej sugestii niż ci bez niej.

Ponadto, pozornie korzystne efekty generatywnej sztucznej inteligencji były również podobno bardziej wyraźne u pisarzy, którzy byli mniej kreatywni na początku (w oparciu o ich wyniki w rozbieżnym zadaniu asocjacyjnym (DAT, "miara wrodzonej kreatywności jednostki"); z drugiej strony, tylko 24,5% ludzi w grupie "do 5 pomysłów" maksymalnie wykorzystało swoje podpowiedzi podpowiedzi.

Co więcej, oceniający byli o "co najmniej 25%" mniej skłonni do przypisywania pełnej własności do autora danej historii, gdy zostali poinformowani, że została ona napisana przy pomocy generatywnej sztucznej inteligencji.

Po opublikowaniu tego badania w czasopiśmie Science Advancesautorzy proponują dalsze badania nad wpływem generatywnej sztucznej inteligencji na dłuższe treści pisane, nie wspominając już o rozwój produktu aby sprawdzić, czy rzeczywiście może to wyrównać szanse - i zwiększyć jednorodność - kreatywności w przyszłości.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 07 > Generatywna sztuczna inteligencja pomaga pisarzom wydawać się bardziej kreatywnymi, ale mniej oryginalnymi, w nowym badaniu
Deirdre O'Donnell, 2024-07-15 (Update: 2024-07-15)