Gordon Bell umiera w wieku 89 lat
Ponad 40 lat po ataku serca w marcu 1983 roku, informatyk Gordon Bell zmarł w ubiegły piątek w swoim domu w Coronado w Kalifornii. Przyczyną śmierci było zachłystowe zapalenie płuc. Miał 89 lat. Począwszy od wczesnych lat 60-tych, był zaangażowany w wiele projektów komputerowych.
Urodzony w sierpniu 1934 roku, Gordon Bell został zwerbowany przez Digital Equipment Corporationken Olsen i Harlan Anderson w 1960 roku. Do 1966 roku, kiedy to zaczął wykładać informatykę w Carnegie Mellon, pracował nad podsystemem I/O komputera PDP-1 i był architektem PDP-4 i PDP-6. Był także częścią zespołów stojących za PDP-5 i PDP-11 Unibus. Innym kluczowym wkładem w informatykę, który nosi jego podpis, była architektura General Registers architektura. W 1972 roku Bell powrócił do DEC jako wiceprezes ds. inżynierii. Tutaj był odpowiedzialny za linię komputerów VAX vAX. Niestety, zrezygnował po wspomnianym wcześniej ataku serca.
Po wycofaniu się z DEC założył Encore Computerzaangażował się w politykę publiczną i ustanowił nagrodę ACM Gordon Bell Prize aby zachęcić do badań i rozwoju przetwarzania równoległego. W latach 80. założył również firmę Ardent Computer. W pierwszej połowie lat 90-tych Bell został doradcą Microsoftu. Dołączył do giganta technologicznego jako pełnoetatowy pracownik latem 1995 roku i stał się przedmiotem projektu MyLifeBits. Projekt ten miał na celu urzeczywistnienie wizji Vannevara Busha w rzeczywistość, wizję, która jest obecnie częścią codziennego życia większości ludzi dzięki smartfonom i mediom społecznościowym.
Na koniec należy również wspomnieć, że Gordon Bell był również współzałożycielem Boston Computer Museum w 1979 roku. Później ta wczesna inicjatywa stała się centrum Muzeum Historii Komputerów w Mountain View.
Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o projekcie MyLifeBits, powinni przeczytać książkę Gordona Bella Your Life, Uploaded: The Digital Way to Better Memory, Health, and Productivity, książkę, która jest teraz o 33% tańsza na Amazon (16 USD zamiast 24 USD) i jest tylko jedną z wielu opublikowanych przez niego prac.
Źródło(a)
John Mashey (na Twitterze/X)