Grant rządu USA na baterie sodowo-jonowe ma na celu stworzenie tanich ogniw Na o wysokiej gęstości energii
Amerykański rządowy Departament Energii będzie sponsorował rozwój gęstości energii akumulatorów sodowo-jonowych do poziomu kolejnej najtańszej w produkcji chemii ogniw LFP, która trafia zarówno do powerbanków, jak i pojazdów elektrycznych.
Przyznaje ona 50 milionów dolarów na badania nad akumulatorami sodowo-jonowymi tak zwanemu konsorcjum Low-cost Earth-abundant Na-ion Storage (LENS), kierowanemu przez Narodowe Laboratorium Argonne Departamentu Energii.
Przedsięwzięcie badawcze nad bateriami sodowo-jonowymi LENS obejmuje również laboratoria Brookhaven, Lawrence Berkeley, Pacific Northwest, Sandia i SLAC National Accelerator.
Według dyrektora konsorcjum LENS, celem jest"poprawa gęstości energii jonów sodu, tak aby najpierw dorównywała, a następnie przewyższała gęstość energii akumulatorów litowo-jonowych opartych na fosforanach [LFP], przy jednoczesnym zminimalizowaniu i wyeliminowaniu użycia wszystkich krytycznych elementów", które zwykle pochodzą z Chin.
Chińska firma BYD ogłosiła niedawno system magazynowania energii sodowo-jonowej na poziomie sieci o rekordowej gęstości energii, a Stany Zjednoczone mają nadzieję szybko nadrobić zaległości, ponieważ są jednym z wiodących na świecie producentów sodu, taniego i obfitego materiału, na którym oparte są baterie Na-ion.
Baterie litowe są znacznie droższe w produkcji, zwłaszcza te zawierające drogie metale, takie jak kobalt i nikiel. Co więcej, zwiększają one zależność od chińskich dostawców, ponieważ pochodzą stamtąd najlepsi na świecie producenci baterii i surowców.
Oprócz krajowych laboratoriów, konsorcjum LENS zajmujące się rozwojem baterii sodowo-jonowych obejmuje szereg renomowanych instytucji akademickich, takich jak Florida State University, University of California San Diego, University of Houston, University of Illinois Chicago, University of Maryland, University of Rhode Island, University of Wisconsin-Madison i Virginia Tech.
Profesor chemii tego ostatniego, Feng Lin, dodał, że Virginia Tech jest podekscytowana możliwością pracy nad projektem komercjalizacji akumulatorów sodowo-jonowych do pojazdów elektrycznych:
Nasz świat stoi u progu głębokiej zmiany w sposobie zasilania naszego codziennego życia. Dzięki połączonej wiedzy konsorcjum LENS mamy teraz wyjątkową okazję, aby stać się pionierami w dziedzinie nowych technologii akumulatorów do pojazdów elektrycznych i wyszkolić nowe pokolenie naukowców i inżynierów, którzy przyczynią się do naszych krajowych innowacji i produkcji akumulatorów.
Ostatecznym celem jest stworzenie nowych materiałów elektrodowych i elektrolitowych dla akumulatorów sodowo-jonowych oraz opracowanie prototypowych ogniw, które zostaną wykorzystane w nowych akumulatorach sodowo-jonowych o długim cyklu życia i wysokiej gęstości energii.