Huawei Watch GT 3 SE smartwatch w recenzji: Czy ledwie tańszy odrost Watcha GT 3 jest warty uwagi?
Huawei pozycjonuje nowy zegarek GT 3 SE jako tańszą sportową wersję znanego i testowanego już przez nas Huawei Watch GT 3. Zgodnie z zalecaną ceną detaliczną 179 euro (~$179), to również pasuje, ponieważ wersja sportowa jest zauważalnie tańsza niż Watch GT 3 z MSRP 209 euro (~$209).
Jednak ceny Huawei Watch GT 3 już dość mocno spadły, więc różnica w cenie jest mniejsza. Na przykład czarny Huawei Watch GT 3 Active Edition ze sportowym paskiem jest już dostępny za około 175 euro (np. na Amazon). Tym samym niewiele kosztuje więcej niż Huawei Watch GT 3 SE, którego cena do tej pory prawie nie spadła. Różnice między Huawei Watch GT 3 SE, który jest dostępny w dwóch kolorach Graphite Black (czarny) i Wilderness Green (szary), są bardzo ograniczone w porównaniu z Active Edition Huawei Watch GT 3, który jest dostępny w dwóch rozmiarach.
W związku z tym pojawia się pytanie, dla kogo przeznaczony jest nowy model i czym może się wyróżniać na tle dobrze znanych smartwatchy.
Obudowa i funkcje - Lżejszy i masywniejszy niż Active Edition
Nowy Huawei Watch GT 3 SE dostępny jest tylko w rozmiarze o średnicy około 46 mm, a więc nie nadaje się na cieńsze nadgarstki. Obudowa jest nieco bardziej kanciasta i nieporęczna niż w sportowej wersji Watch GT 3, ogólnie wygląda solidniej i przypomina m.in.Huawei Watch GT Runnerpod wieloma względami (od około 140 euro na Amazon).
Wokół nieobrotowego bezela znajdują się czerwone kontrastowe elementy i wyraźnie widoczne cyfry, co nadaje zegarkowi sportowy wygląd. Po prawej stronie pojawia się również okrągły i wydłużony przycisk. Implikowana koronka w postaci okrągłego przycisku może być obracana, ale nie można jej tutaj używać do przewijania i tym podobnych - a szkoda.
Dzięki obudowie z włókna polimerowego jest on nieco lżejszy i wynosi 35,6 g bez opaski. Całkowita waga z opaską to 54 g. Zegarek trzyma się na nadgarstku dzięki solidnej i wymiennej opasce z TPU o szerokości 22 mm. Pasuje on na nadgarstki o obwodzie około 14 do 21 mm i dopełnia sportowy wygląd. Oprócz czujników omówionych dokładniej poniżej, Huawei montuje w obudowie także głośnik i mikrofon.
Konfiguracja i obsługa - Znajoma taryfa za pośrednictwem aplikacji Huawei Health
Jak zwykle w przypadku smartwatchów producenta, konfiguracja odbywa się za pośrednictwem aplikacji Huawei Health. Proces jest dobrze wyjaśniony w aplikacji, która jest dostępna dla iOS i Android (pobranie przez kod QR, a nie Sklep Play), a także HarmonyOS i ustanawia parowanie smartwatcha ze smartfonem przez Bluetooth. Proces przebiegł pomyślnie w teście z udziałem m.in iPhone 13 Pro.
Za pośrednictwem aplikacji Huawei Health można dokonać różnych ustawień smartwatcha, np. jakie dane dotyczące zdrowia powinny być regularnie zbierane. Pozwala ona także m.in. na aktualizację firmware'u oraz dostęp do dodatkowych tarcz zegarka. Dziesięć z nich jest zainstalowanych na smartwatchu po wyjęciu z pudełka. Wygodne: dla poszczególnych tarcz zegarka dostępne są informacje o odpowiednim zużyciu energii.
Podobnie jak Watch GT 3, wersja SE posiada dwa przyciski po prawej stronie. Górny okrągły przycisk otwiera menu, a dolny daje dostęp do funkcji sportowych. Przesunięcie palcem w prawo lub w lewo po ekranie dotykowym nawiguje przez różne kafelki, w tym tętno, SpO2, aktywności, pogodę i inne. To, które informacje są tu wyświetlane, można wybrać w ustawieniach.
Telefonia i powiadomienia
Dzięki wbudowanemu mikrofonowi i głośnikowi smartwatch może służyć również do prowadzenia rozmów, ale tylko w połączeniu ze sparowanym smartfonem. Jakość jest wystarczająca.
Smartwatch informuje też o powiadomieniach na smartfonie w ciągu kilku sekund. Można jednak odczytać tylko kilka pierwszych linijek e-maili, a emojis i tym podobne nie są wyświetlane poprawnie. W aplikacji można określić, które wiadomości powinny być synchronizowane z zegarkiem, a które nie. W naszym praktycznym teście nie było tu żadnych problemów.
Podobnie jak w przypadku Huawei Watch GT 3, również w modelu SE posiadacze iPhone'ów będą musieli żyć z kilkoma ograniczeniami, ponieważ funkcje nie są w pełni dostępne. Dotyczy to między innymi bezpośrednich odpowiedzi na wiadomości na smartwatchu, a także importowania muzyki. Najlepiej więc połączyć smartwatche Huawei ze smartfonem od Huawei z systemem HarmonyOS lub urządzeniem Android.
Asystent głosowy
Podobnie jak Watch GT 3, Watch GT 3 SE również obsługuje asystenta głosowego AI, ale wymaga to smartfona Huawei, którego niestety nie było w czasie testu. Dostęp do Google Assistant, Siri i tym podobnych nie jest możliwy.
Zdrowie i kondycja - wiele funkcji, ale brak EKG
Podczas gdy trzeba się obejść bez funkcji EKG w droższym Huawei Watch GT 3 Pro (od ok. 290 euro na Amazon), model SE z optycznym czujnikiem na plecach zapewnia wiele ważnych i powszechnych funkcji zdrowotnych. Oprócz 24-godzinnego pomiaru tętna, obejmują one również określenie nasycenia krwi tlenem (SpO2), zapisy aktywności, śledzenie snu i stresu oraz ćwiczenia oddechowe. Oceny dokonywane są bezpośrednio na nadgarstku oraz w aplikacji Huawei Health na smartfonie. Dane mogą być synchronizowane z Apple Health i Google Fit.
Cele działania
Smartwatch wyświetla dzienne aktywności w znanych kolorowych pierścieniach. Trzy z nich informują o osiągnięciu dziennych celów w zakresie kroków, aktywności sportowej i regularnego wstawania podczas siedzących czynności.
Częstość akcji serca, rytm serca i nasycenie krwi tlenem
Jak przystało na sportowy smartwatch, Huawei Watch GT 3 SE może mierzyć tętno i nasycenie krwi tlenem. Obie dane zdrowotne może mierzyć ręcznie, jak i automatycznie na bieżąco, choć to drugie rozwiązanie odbywa się oczywiście kosztem żywotności baterii.
Określenie wartości SpO2 trwa nieco poniżej 30 sekund i odbywa się tylko wtedy, gdy smartwatch jest trzymany nieruchomo. Kilka prób pomiaru nie powiodło się podczas naszego okresu testowego, ale ogólnie były one niezawodne.
Dokładność czujnika tętna mogłaby być nieco wyższa według naszych wrażeń w teście. W porównaniu z paskiem na klatkę piersiową Polar H10 jako urządzeniem referencyjnym, zegarek wykazał odchylenie w dół o prawie cztery procent (51 do 53 uderzeń) w tętnie spoczynkowym, co nadal mieści się w granicach. Zegarek wykazywał również znacznie niższe wartości średnio w pomiarach wydajności, czasami odbiegając od wartości z opaski na piersi o ponad dziesięć uderzeń.
Różnica prawie dziesięciu procent na koniec pomiaru jest więc dość duża, co pokazuje również porównanie krzywych. Według naszych wrażeń, nie polecamy Huawei Watch GT 3 SE do dokładnych pomiarów podczas uprawiania sportu.
Śledzenie snu
Osoby, które noszą smartwatch także w nocy, mogą skorzystać z funkcji śledzenia snu Huawei TrueSleep 3.0. Sam zegarek dostarcza rudymentarnych informacji, takich jak długość snu. Szczegółowe informacje, takie jak fazy snu, dostępne są w aplikacji.
Zapis szkolenia
Smartwatch oferuje ponad 100 różnych trybów sportowych. Najpopularniejsze sporty można wywołać bezpośrednio w menu za pomocą dolnego przycisku, a wyświetlaną listę można dostosować do własnych potrzeb. Dzięki wodoodporności do 5 ATM, smartwatch może być noszony również podczas uprawiania sportów wodnych.
W zależności od wybranego treningu, zegarek informuje następnie o ważnych parametrach. Podczas gdy tętno jest zawsze mierzone, dodawane są kluczowe dane specyficzne dla danego sportu. Na przykład w przypadku wiosłowania rozpoznaje liczbę pociągnięć. Podczas biegu, jazdy na rowerze itp. rejestruje dystans, prędkość (aktualną, maksymalną i średnią) oraz czas trwania. Po treningu wszystkie istotne dane pomiarowe można przeglądać w różnych analizach - zarówno na nadgarstku, jak i na smartfonie za pośrednictwem aplikacji.
Dodatkowo wearable oferuje Huawei Running Ability Index (ocena wydajności biegowej użytkownika), ocenę obciążenia treningowego, ocenę regeneracji oraz określenie wartości VO2max.
GPS i nawigacja
Według Huawei, wearable posiada bardzo precyzyjny układ pozycjonowania GNSS z obsługą pięciu systemów. Podobnie jak w przypadku pomiaru tętna, wykrywanie GPS w Huawei Watch GT 3 SE nie jest jednak tak dokładne, jak byśmy chcieli. Tutaj konkuruje on z Garminem Venu 2 jako modelem referencyjnym.
Pomiar trasy rowerowej jest ogólnie przyzwoity, ale odchylenia są dość duże, zwłaszcza na zakrętach i łukach. Dane zarejestrowane w odniesieniu do pokonanego dystansu (odchylenie około 170 m, czyli 2 procent) i średniej prędkości (0,3 km/h, czyli nieco poniżej 2 procent) mieszczą się w granicach.
Gorzej wypadło rejestrowanie profilu wysokościowego. Tutaj smartwatch Huawei wyprowadza znacznie niższą wartość, wynoszącą zaledwie 10 metrów, niż 75 metrów Garmina. Zauważyliśmy też, że początkowe połączenie przez GPS trwało dość długo (30+ sekund). To może być denerwujące na początku treningu.
Wyświetlacz - Świetny i jasny AMOLED
Podobnie jak w 46 mm Watchu GT 3, również w wariancie SE Huawei montuje okrągły wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,43 cala z ekranem dotykowym. Ma on rozdzielczość 466 x 466 pikseli, a tym samym wysokie zagęszczenie pikseli na poziomie 326 PPI. Jest on chroniony przez szkło Corning Gorilla Glass.
Ekran jest też czytelny w bezpośrednim świetle słonecznym dzięki dobremu współczynnikowi 500 cd/m². Jeśli chcecie, możecie w ustawieniach aktywować opcję zawsze włączonego wyświetlacza, ale będziecie musieli liczyć się z krótszym czasem pracy na baterii.
Wydajność i czas pracy - Smartwatch wytrzymuje do dwóch tygodni
Niestety, Huawei nie podaje informacji o zainstalowanym procesorze i pamięci. Ogólnie jednak system działa płynnie i bez irytującego oczekiwania.
Żywotność baterii
Bateria w Huawei Watch GT 3 SE ma pojemność 455 mAh. Nie różni się więc od Huawei Watch GT 3 o tym samym rozmiarze 46 mm.
Subiektywnie rzecz biorąc, edycja SE wypada nawet nieco lepiej pod względem czasu pracy na baterii. Producent obiecuje do 14 dni, co można osiągnąć również przy nieczęstym użytkowaniu. Podczas intensywnego użytkowania baterię należy ładować mniej więcej raz w tygodniu, co w naszym teście okazało się realne. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla USB-A o długości około 80 cm, który trzyma się magnetycznie na zegarku. Ładowarka nie jest dołączona do zestawu.
Za
Przeciw
Werdykt - Dobry smartwatch, ale ....
Huawei pozycjonuje Watch GT 3 SE jako sportowy smartwatch. W końcu oferuje praktycznie te same funkcje, co Huawei Watch GT 3.
Huawei Watch GT 3 SE opanowuje rzeczywistą podstawową kompetencję śledzenia sportu z ponad 100 trybami sportowymi, ale niestety w naszym teście nie zawsze jest bardzo dokładny pod względem pomiaru tętna i wydajności GPS.
Liczylibyśmy na nieco więcej od sportowego smartwatcha. Huawei Watch GT 3 SE w wielu aspektach w naszym teście spisuje się jednak dobrze, choć nie jest wolny od krytyki. Oferuje między innymi jasny ekran AMOLED, wiele funkcji i przekonujący czas pracy na baterii.
Na koniec pozostaje pytanie, dlaczego warto kupić Huawei Watch GT 3 SE, skoro bardziej zaawansowany Huawei Watch GT 3 w wersji Active Edition (w dwóch rozmiarach) jest dostępny za niewiele większe pieniądze, a równie lekki i pod wieloma względami również identyczny Huawei Watch GT Runnerktóry jest nawet dostępny za mniej. Poza nieco innym, ale subiektywnie mniej szykownym designem, model SE praktycznie nie dostarcza w teście żadnych argumentów, które mogłyby go wyróżnić na tle pozostałych modeli.
Cena i dostępność
Sugerowana cena detaliczna Huawei Watch GT 3 SE wynosi 179 euro i w tej cenie można go zamówić bezpośrednio na stronie Huawei. Na stronie Amazon i kilku innych sklepach, jest on już dostępny za około 160 euro.