ITU i UNITAR publikują raport Global E-waste Monitor 2024 ostrzegający przed zbliżającą się globalną katastrofą e-odpadów
Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Szkoleń i Badań (UNITAR) (UNITAR) opublikowały raport Global E-waste Monitor 2024 dotyczący stanu odpadów elektronicznych na świecie. Co niepokojące, mniej niż 23% z 62 miliardów kilogramów e-odpadów, takich jak popularne smartfony, komputery i panele słoneczne, zostało udokumentowanych jako prawidłowo poddane recyklingowi w 2022 roku. Elektronika zawiera mnóstwo toksycznych chemikaliów, metali i materiałów, które nigdy nie powinny być wyrzucane, ponieważ mogą zanieczyścić ziemię, wodę i powietrze. Na przykład lut ołowiowy z płyt głównych komputerów może przedostać się do wody, powodując zatrucie ołowiem dzikich zwierząt i ludzi dzikich zwierząt i ludzi.
Niestety, szybkiemu wzrostowi ilości e-odpadów nie przeciwdziała recykling, a nawet w Ameryce i UE nie udaje się poddać recyklingowi większości wyrzucanej elektroniki. W niektórych regionach, takich jak Indie, nie prowadzi się recyklingu e-odpadów. ITU i UNITAR przewidują, że wytwarzanie e-odpadów będzie nadal przewyższać wysiłki w zakresie recyklingu, zwiększając się o ponad 10 mld kg (22 mld funtów) do 2030 r., nawet przy progresywnych scenariuszach.
Kilka czynników uniemożliwia recykling w 100%. Jednym z nich jest brak edukacji i prawodawstwa. Wiele osób na całym świecie nigdy nie rozważało recyklingu, ponieważ w wielu krajach nie ma przepisów dotyczących recyklingu. Innym jest brak możliwości recyklingu w połączeniu z obecnymi technologiami recyklingu, które są dalekie od odzyskania 100% materiałów z e-odpadów. Recykling paneli słonecznych jest ogromnym wyzwaniem ze względu na związaną z nimi metodę budowy.
Regiony generujące najwięcej e-odpadów na mieszkańca to Europa, następnie Azja, a potem Ameryka ze względu na nadmierne nawyki zakupowe (np. kilka telewizorów w gospodarstwie domowym zamiast jednego). W 2022 r. najwięcej e-odpadów wygenerują Chiny (12 mld kg), drugie miejsce zajmie Ameryka (7,2 mld kg), a trzecie Indie (4,1 mld kg). Populacje Chin i Indii są ponad trzy razy większe niż Ameryki.
Raport dotyczący e-odpadów nie obejmuje baterii litowych, które zawierają toksyczny ołów, kobalt, miedź, nikiel i tal, które powodują raka, uszkodzenia neurologiczne i śmierć. Tal jest niezwykle toksyczny dla ludzi dla ludzi, a zatrucie ołowiem zaszkodziło wielu ludziom na całym świecie. Około 25 milionów pojazdów elektrycznych z akumulatorem ważącym 500 kg (1100 funtów) lub więcej będzie poruszać się po drogach w 2023 r., więc nawet wydajny recykling pod koniec okresu eksploatacji baterii spowoduje powstanie 9% lub 1,1 mld kg (2,5 mld funtów) samego toksycznego żużlu nienadającego się do recyklingu.
Czytelnicy, którzy chcą ocalić planetę, powinni rozważyć przyjęcie podejścia Kon-Mari do życia poprzez wyeliminowanie zbędnej elektroniki, współdzielenie jednego komputera i wybór mniejszego telewizora, aby generować mniej e-odpadów dla bardziej ekologicznej planety.
Źródło(a)
Ilość odpadów elektronicznych rośnie pięć razy szybciej niż udokumentowany recykling e-odpadów: ONZ
W 2022 r. wyprodukowano rekordową ilość 62 mln ton e-odpadów, co stanowi wzrost o 82% w porównaniu z 2010 r.; w 2030 r. ilość ta wzrośnie o kolejne 32%, do 82 mln ton. Strategicznie cenne zasoby warte miliardy dolarów są marnowane, wyrzucane
ICT na rzecz zrównoważonego rozwoju
Genewa / Bonn, 20 marca 2024 r
światowa produkcja odpadów elektronicznych rośnie pięć razy szybciej niż udokumentowany recykling e-odpadów - wynika z czwartego Globalnego Monitora E-odpadów (GEM) ONZ.
Według raportu ITU i UNITAR, 62 miliony ton e-odpadów wygenerowanych w 2022 r. wypełniłoby 1,55 miliona 40-tonowych ciężarówek, czyli mniej więcej tyle, by utworzyć linię od zderzaka do zderzaka okrążającą równik.
Tymczasem udokumentowano, że mniej niż jedna czwarta (22,3 procent) masy e-odpadów w 2022 roku została prawidłowo zebrana i poddana recyklingowi, pozostawiając 62 miliardy dolarów możliwych do odzyskania zasobów naturalnych i zwiększając ryzyko zanieczyszczenia dla społeczności na całym świecie.
Na całym świecie roczna produkcja e-odpadów rośnie o 2,6 miliona ton rocznie, a do 2030 roku osiągnie 82 miliony ton, co stanowi wzrost o kolejne 33 procent w porównaniu z rokiem 2022.
E-odpady, czyli wszelkie wyrzucane produkty z wtyczką lub baterią, stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska, zawierając toksyczne dodatki lub niebezpieczne substancje, takie jak rtęć, które mogą uszkodzić ludzki mózg i układ koordynacyjny.
Raport przewiduje spadek udokumentowanego wskaźnika zbiórki i recyklingu z 22,3 procent w 2022 roku do 20 procent do 2030 roku ze względu na rosnącą różnicę w wysiłkach na rzecz recyklingu w stosunku do oszałamiającego wzrostu produkcji e-odpadów na całym świecie.
Wyzwania przyczyniające się do powiększającej się luki obejmują postęp technologiczny, wyższą konsumpcję, ograniczone możliwości naprawy, krótsze cykle życia produktów, rosnącą elektronizację społeczeństwa, niedociągnięcia projektowe i nieodpowiednią infrastrukturę zarządzania e-odpadami.
W raporcie podkreślono, że gdyby do 2030 r. kraje mogły zwiększyć poziom zbiórki i recyklingu e-odpadów do 60%, korzyści - w tym poprzez zminimalizowanie zagrożeń dla zdrowia ludzkiego - przewyższyłyby koszty o ponad 38 mld USD.
Zauważono również, że świat "pozostaje zdumiewająco zależny" od kilku krajów w zakresie metali ziem rzadkich, pomimo ich unikalnych właściwości kluczowych dla przyszłych technologii, w tym wytwarzania energii odnawialnej i e-mobilności.
Komentarze
" Wśród nadziei na wykorzystanie paneli słonecznych i sprzętu elektronicznego do walki z kryzysem klimatycznym i napędzania postępu cyfrowego, gwałtowny wzrost ilości e-odpadów wymaga pilnej uwagi."
- Nikhil Seth, Dyrektor Wykonawczy, UNITAR
"Od wyrzuconych telewizorów po porzucone telefony, na całym świecie generowana jest ogromna ilość e-odpadów. Najnowsze badania pokazują, że globalne wyzwanie związane z e-odpadami będzie tylko rosło. W związku z tym, że mniej niż połowa krajów na świecie wdraża i egzekwuje podejście do zarządzania tym problemem, podnosi to alarm, że potrzebne są solidne regulacje w celu zwiększenia zbiórki i recyklingu. Global E-waste Monitor jest najważniejszym na świecie źródłem danych na temat e-odpadów, pozwalającym nam śledzić postępy w czasie i podejmować kluczowe decyzje dotyczące przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym dla elektroniki."
- Cosmas Luckyson Zavazava, Dyrektor, Biuro Rozwoju Telekomunikacji ITU
"Nie więcej niż 1 procent zapotrzebowania na niezbędne pierwiastki ziem rzadkich jest zaspokajany przez recykling e-odpadów. Mówiąc wprost: biznes jak zwykle nie może być kontynuowany. Ten nowy raport stanowi natychmiastowy apel o większe inwestycje w rozwój infrastruktury, większą promocję napraw i ponownego użycia, budowanie potencjału oraz środki mające na celu powstrzymanie nielegalnego transportu e-odpadów. Inwestycja ta zwróciłaby się z nawiązką."
- Kees Baldé, główny autor, UNITAR
"Wiele osób w dzisiejszym społeczeństwie korzysta z wielu komputerów i telefonów, stale rosnącej liczby nowych urządzeń, monitorów i czujników, e-rowerów, e-skuterów, ubrań, zabawek i mebli z wbudowaną elektroniką, narzędzi elektrycznych i energooszczędnych urządzeń, takich jak diody LED, fotowoltaika i pompy ciepła. Obszary miejskie i oddalone są coraz częściej połączone z Internetem, a rosnąca liczba centrów danych zaspokaja potrzeby cyfrowej transformacji. W obliczu tego wszystkiego pilnie potrzebne są konkretne kroki w celu rozwiązania problemu e-odpadów i ograniczenia ich ilości. Lepsze zarządzanie e-odpadami może przynieść globalny zysk netto w wysokości 38 miliardów dolarów, co stanowi znaczącą szansę gospodarczą przy jednoczesnym przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i wpływowi na zdrowie."
- Ruediger Kuehr, Senior Manager, Sustainable Cycles (SCYCLE) Programme,
UNITAR / Adjunct Professor, University of Limerick (Irlandia)
"Global E-waste Monitor pokazuje, że obecnie marnujemy 91 miliardów dolarów cennych metali z powodu niewystarczającego recyklingu e-odpadów. Musimy wykorzystać ekonomiczne i środowiskowe korzyści płynące z właściwego zarządzania e-odpadami; w przeciwnym razie cyfrowe ambicje naszych przyszłych pokoleń będą narażone na znaczne ryzyko."
- Vanessa Gray, Head, Environment & Emergency Telecommunications Division,
ITU Telecommunication Development Bureau
Według liczb:
- 62 miliony ton: E-odpady wygenerowane w 2022 roku, równe wadze 107 000 największych na świecie (853-miejscowych), najcięższych (575-tonowych) samolotów pasażerskich - wystarczająco dużo, aby utworzyć nieprzerwaną kolejkę z Nowego Jorku do Aten, z Nairobi do Hanoi lub z Hongkongu do Anchorage
- 14 milionów ton (22,3 procent): Szacowana masa e-odpadów wyrzuconych, głównie na wysypiska, w 2022 r
- 31 milionów ton: Szacowana masa metali zawartych w e-odpadach w 2022 r., wraz z 17 mln ton tworzyw sztucznych i 14 mln ton innych materiałów (minerały, szkło, materiały kompozytowe itp.)
- 91 mld USD: Wartość metali zawartych w e-odpadach w 2022 r., w tym 19 mld USD w miedzi, 15 mld USD w złocie i 16 mld USD w żelazie.
- 28 mld USD: Wartość surowców wtórnych (głównie żelaza) odzyskanych w wyniku "górnictwa miejskiego" e-odpadów w 2022 r
- 900 milionów ton: Uniknięcie wydobycia rudy pierwotnej dzięki odzyskiwaniu materiałów poprzez udokumentowany recykling e-odpadów
- 93 miliony ton: Emisje ekwiwalentu CO2, których uniknięto dzięki formalnemu zarządzaniu e-odpadami - odzyskane czynniki chłodnicze (41 mln ton), uniknięte wydobycie metali (52 mln ton)
Wskaźniki recyklingu
- 42.8 procent: Formalnie udokumentowane wskaźniki zbiórki i recyklingu w Europie
- <1 procent: Formalnie poddane recyklingowi e-odpady w krajach afrykańskich
- ~50 procent (30 milionów ton): E-odpady wytwarzane przez kraje azjatyckie (z których stosunkowo niewiele przyjęło przepisy lub ustanowiło jasne cele w zakresie zbiórki e-odpadów)
- 17.6 kg: Ilość e-odpadów wytwarzanych na mieszkańca w Europie, następnie w Oceanii (16,1 kg) i obu Amerykach (14,1 kg). Regiony te mają również najwyższe udokumentowane wskaźniki zbiórki i recyklingu na mieszkańca (7,5 kg w Europie, 6,7 kg w Oceanii i 4,2 kg w obu Amerykach)
- 16 milionów ton: E-odpady zebrane i poddane recyklingowi poza formalnymi systemami w krajach o wysokich i średnich dochodach, które rozwinęły infrastrukturę zarządzania e-odpadami.
- 18 milionów ton: E-odpady zarządzane głównie przez sektor nieformalny w krajach o niskim i średnim dochodzie, w których nie ma infrastruktury do zarządzania e-odpadami. Wszelkie wartości materialne odzyskane przez sektor nieformalny są w dużej mierze (być może z nawiązką) równoważone przez niezwykle wysokie koszty zdrowotne i środowiskowe
- 5.1 milion ton (8,2 procent globalnej ilości): E-odpady przewiezione przez granice w 2022 r., z czego około 3,3 mln ton (65 proc.) przewieziono z krajów o wysokim dochodzie do krajów o średnim i niskim dochodzie w drodze niekontrolowanego, nieudokumentowanego przemieszczania
E-odpady według kategorii, wybrane przykłady
- 33 procent (20,4 mln ton): Odsetek e-odpadów składających się z małych urządzeń (np. zabawek, kuchenek mikrofalowych, odkurzaczy, e-papierosów), z których 12 procent jest poddawanych recyklingowi
- 4.6 milionów ton: E-odpady w kategorii małych urządzeń informatycznych i telekomunikacyjnych (np. laptopy, telefony komórkowe, urządzenia GPS, routery), z czego tylko 22 procent udokumentowanego poziomu zbiórki i recyklingu
- 2.4 miliony ton: Przewidywana masa wycofanych paneli fotowoltaicznych w 2030 r., cztery razy więcej niż 600 000 ton w 2022 r
Wśród wielu spostrzeżeń raportu:
- Zazwyczaj wskaźniki zbiórki i recyklingu są najwyższe w przypadku cięższych i bardziej masywnych kategorii sprzętu, takich jak duże urządzenia, sprzęt do wymiany temperatury, ekrany i monitory.
- 81 krajów posiadało przepisy dotyczące e-odpadów w 2023 r., w porównaniu z 78 w 2019 r. Spośród 81 krajów 67 posiadało instrument prawny regulujący gospodarowanie e-odpadami z przepisami promującymi rozszerzoną odpowiedzialność producenta (EPR).
- Egzekwowanie polityki, przepisów i regulacji dotyczących e-odpadów "pozostaje prawdziwym wyzwaniem na całym świecie, a stagnację globalnego wskaźnika zbiórki i recyklingu e-odpadów prawdopodobnie pogarsza fakt, że tylko 46 krajów ma cele w zakresie wskaźnika zbiórki, a tylko 36 ma cele w zakresie wskaźnika recyklingu".
informacje o Global E-waste Monitor
Od 2014 roku, Global E-waste Monitor jest najważniejszym na świecie źródłem aktualnych danych i raportów na temat postępów w zakresie polityki, regulacji i prognoz. Wydanie 2024 jest wspólnym produktem Global E-waste Statistics Partnership przy wsparciu Fondation Carmignac.
- Pełną wersję Global E-waste Monitor 2024 znajdą Państwo na stronie https://www.itu.int/hub/publication/d-gen-e_waste-01-2024.
- Wcześniejsze raporty globalne i regionalne: https://ewastemonitor.info
- Proszę dołączyć do rozmowy w mediach społecznościowych, używając hashtagu #eWaste
O ITU
Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) jest wyspecjalizowaną agencją ONZ ds. technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), napędzającą innowacje w ICT wraz ze 193 państwami członkowskimi i członkami ponad 1000 firm, uniwersytetów oraz organizacji międzynarodowych i regionalnych. Założona w 1865 roku, jest międzyrządowym organem odpowiedzialnym za koordynację wspólnego globalnego wykorzystania widma radiowego, promowanie międzynarodowej współpracy w zakresie przydzielania orbit satelitarnych, poprawę infrastruktury komunikacyjnej w krajach rozwijających się oraz ustanawianie światowych standardów, które sprzyjają płynnemu łączeniu szerokiej gamy systemów komunikacyjnych. Od sieci szerokopasmowych po najnowocześniejsze technologie bezprzewodowe, nawigację lotniczą i morską, radioastronomię, oceanografię i satelitarne monitorowanie Ziemi, a także konwergencję telefonii stacjonarnej i komórkowej, Internetu i technologii nadawczych, ITU jest zaangażowana w łączenie świata. Więcej informacji: www.itu.int.
O UNITAR
Jako dedykowane ramię szkoleniowe Systemu Narodów Zjednoczonych, United Nations Institute for Training and Research (UNITAR) zapewnia innowacyjne rozwiązania edukacyjne dla osób, organizacji i instytucji w celu usprawnienia globalnego procesu decyzyjnego i wspierania działań na poziomie krajowym w celu kształtowania lepszej przyszłości. UNITAR został utworzony w 1963 roku, aby szkolić i wyposażać młodych dyplomatów z nowo niepodległych państw członkowskich ONZ w wiedzę i umiejętności potrzebne do poruszania się w środowisku dyplomatycznym. Z biegiem lat UNITAR zdobył unikalną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i prowadzeniu różnorodnych działań szkoleniowych i edukacyjnych, z których korzystają głównie osoby uczące się z krajów rozwijających się. Dzięki strategii w pełni dostosowanej do Agendy 2030, wspieramy rządy i inne zainteresowane strony w osiąganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Program Sustainable Cycles (SCYCLE) z siedzibą w Bonn w Niemczech, prowadzony przez UNITAR, zapewnia światowej klasy badania i działania w zakresie e-odpadów. SCYCLE ma na celu umożliwienie społeczeństwom zmniejszenia obciążenia środowiska spowodowanego produkcją, konsumpcją i utylizacją wszechobecnych towarów. Proszę odwiedzić stronę unitar.org