Portal Igor's Lab, zajmujący się nowinkami technicznymi i recenzjami, opublikował nowy raport, w którym zwrócono uwagę na poważne problemy z nagrzewaniem się wszystkich układów GPU z serii RTX 50, w tym RTX 5080, RTX 5070 (Ti) i RTX 5060 Ti.
Raport (za pośrednictwem Tom's Hardware) stwierdza, że konstrukcja systemów zasilania jest problematyczna, a wszystkie komponenty są zbyt blisko siebie. Powoduje to powstawanie stref o wysokiej temperaturze w obszarze dostarczania mocy, ze zgłoszonymi temperaturami sięgającymi 107,3°C.
W szczególności 5060 Ti wykazywał tony anomalii termicznych https://www.igorslab.de/en/local-hotspots-on-rtx-5000-cards-when-board-layout-and-cooling-design-do-not-work-together/ w obszarze dostarczania mocy. Raport ostrzega, że wysokie temperatury mogą zabić karty po kilku latach długotrwałego użytkowania.
Kompaktowe upakowanie komponentów odbywa się kosztem wydajności termicznej. W raporcie zauważono, że cienkie warstwy miedzi w PCB, połączone z liniami zasilania, powodują wysoką gęstość cieplną na płycie. Są one najbardziej zauważalne wokół konwerterów napięcia, które zasilają szyny zasilające GPU.
W raporcie wspomniano, że przewodniki projektowania termicznego Nvidii dla kart z serii RTX 40 mierzą parametry w idealnych środowiskach, a nie w najgorszych scenariuszach.
Spośród kart przetestowanych przez Igor's Lab, Palit RTX 5080 Gaming Pro OC wykazał wysokie temperatury między tylnymi wyjściami wyświetlacza a matrycą GPU, osiągając nawet 80,5°C. PNY RTX 5070 zmierzył 107,3°C w tym samym obszarze.
Głównym problemem jest nieefektywne chłodzenie zastosowane do komponentów. Igor's Lab ponownie przetestował obie karty po zastosowaniu modyfikacji termicznej. Palit 5080 odnotował 70,3°C po modyfikacji, a PNY 5070 spadł do 95°C. Dla porównania, 80° to wartość graniczna, po której występują "efekty starzenia". Wysokie temperatury ostatecznie zabiją te karty po zaledwie kilku latach użytkowania.