CES 2023 | Innowacyjny system chłodzenia laptopów: Frore pokazuje chipy chłodzące AirJet o ultracienkim profilu i cichej pracy
Systemy chłodzenia laptopów od dziesięcioleci opierają się na sprawdzonej konstrukcji obejmującej miedziane radiatory połączone z pewną liczbą rurek cieplnych i niewielkimi wentylatorami. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami nieśmiałego wprowadzenia alternatywnych technologii, takich jak komory parowe, ciekły metal chłodziwa, a nawet zewnętrzne jednostki oparte na cieczy, ale te są głównie zarezerwowane dla laptopów premium o potężnych konstrukcjach i nadal wymagają wentylatorów, które mogą stać się hałaśliwe. Innowacyjna alternatywa dla konstrukcji opartej na wentylatorach została niedawno ujawniona na CES 2023 przez firmę o nazwie Frore Systems. Jej rozwiązanie jest nadal oparte na powietrzu, ale nie opiera się na żadnych wentylatorach i ma postać półprzewodnikowego aktywnego układu chłodzenia.
W rozmowie z Gordonem Mah Ungiem z PCWorld, CEO Frore, Seshu Madhavapeddy ujawnia, że chipy chłodzące o nazwie AirJet mają zaledwie 2,8 mm grubości, a mimo to integrują złożone technologie, które obecnie wykorzystywane są do chłodzenia silników odrzutowych samolotów. Każdy chip wyposażony jest we wnękę, która wypełniona jest wibrującymi membranami. Wibracja tworzy siłę ssącą (ciśnienie wsteczne), która wyciąga powietrze przez otwory na górnej stronie chipa. To ciśnienie wsteczne jest spychane w dół z prędkością 200 km/h, uderzając w miedziany rozpraszacz ciepła, który styka się z procesorem. Te pulsujące strumienie są następnie przekierowywane na zewnątrz chipu przez wydech.
Niewielki chip chłodzący może wytworzyć ciśnienie wsteczne, jakie zwykle wytwarza wentylator dziesięciokrotnie większy. Tak więc układ półprzewodnikowy jest prawie 10 razy bardziej wydajny w porównaniu z kompaktową chłodziarką do laptopa, a ponadto wytwarza większy przepływ powietrza i pozwala producentom OEM na zakurzenie otworów wentylacyjnych bez uniemożliwienia generowania przepływu powietrza. Ponadto układ jest zasadniczo cichy, ponieważ wytwarza tylko 21 dBA przy pełnym obciążeniu. Aby zachować ultraniską obudowę, Frore zaleca OEM-om zastosowanie układów chłodzących umieszczonych obok procesora, łącząc oba z cienką komorą parową.
Na razie rozmiar chipów chłodzących pozwala na sparowanie ich tylko z procesorami laptopów o TDP 28 W. Jeden układ chłodzenia pobiera maksymalnie 1 W mocy do działania i może odprowadzić 5 W ciepła, więc producenci OEM muszą zaimplementować 4 takie układy na procesor. Jest też większa wersja (AirJet Pro), która może usuwać 10 W, więc potrzebne są tylko dwa. Przyszłe wersje będą w stanie skalować się na mocniejsze procesory i w końcu mogłyby być sparowane z wydajnymi procesorami w laptopach oraz GPU lub nawet układami klasy desktop o TDP wynoszącym setki W, nie wspominając o Dyskach SSD PCIe 5.0 NVMe.
Jeśli chodzi o koszty, to Frore twierdzi, że układy chłodzące nie są aż tak drogie w implementacji i firma już współpracuje z wybranymi producentami OEM laptopów, aby w drugiej połowie 2023 roku wprowadzić na rynek urządzenia integrujące układy AirJet.