Notebookcheck Logo

Inspirowany systemem BeOS Haiku jest o krok bliżej do pierwszego stabilnego wydania w wersji R1 Beta 5

Różne porty oprogramowania działające w Haiku (źródło obrazu: Haiku Project)
Różne porty oprogramowania działające w Haiku (źródło obrazu: Haiku Project)
Z ponad dwudziestoletnią historią i wcześniej znany jako OpenBeOS, dzisiejszy Haiku posuwa się naprzód wraz z wydaniem wersji podglądowej R1 Beta 5. Ten napędzany przez społeczność projekt ma na celu zapewnienie nowoczesnego systemu operacyjnego o otwartym kodzie źródłowym, który jest również wstecznie kompatybilny z BeOS.
Software Open Source Desktop Laptop / Notebook

Wydana wczoraj Haiku R1 Beta 5 jest efektem trwających ponad półtora roku prac. W tym czasie zespół stojący za nią zdołał rozwiązać prawie 350 błędów i zgłoszeń ulepszeń, ale także poprawił obsługę sprzętu i stabilność systemu. Co więcej, Haiku oferuje teraz znacznie więcej portów oprogramowania niż poprzednia wersja.

Dostępny dla 32-bitowych i 64-bitowych platform x86, Haiku (wcześniej znany jako OpenBeOS) jest swobodnie dostępnym systemem operacyjnym o otwartym kodzie źródłowym, który kontynuuje to, co BeOS porzucił. Jego minimalne wymagania systemowe są bardzo niskie, ponieważ wersja 32-bitowa może działać na Intel Pentium II i procesorach AMD Athlon wraz z 384 MB pamięci, rozdzielczością 800 x 600 i 3 GB przestrzeni dyskowej. Natomiast zalecana konfiguracja do uruchomienia wersji 64-bitowej obejmuje 16 GB pamięci masowej, 2 GB pamięci systemowej, wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli i co najmniej procesor z rodziny Intel Core i3 lub AMD Phenom II.

Lista nowych portów oprogramowania obejmuje .NET, GDB i FLTK, a także wiele aplikacji KDE i GTK. Inne godne uwagi zmiany w Haiku R1 Beta 5 obejmują przepisany sterownik FAT, wsparcie tylko do odczytu dla UFS2, ulepszone wersje narzędzi strace i profile, sterownik sieciowy TUN/TAP, a także podstawowe wsparcie dla wejścia/wyjścia urządzeń audio USB. Niestety, bardziej zaawansowane urządzenia audio USB 2.0 nie są obecnie obsługiwane.

Ci, którzy chcą spojrzeć w przeszłość i sprawdzić przodka Haiku, powinni przeczytać Biblię BeOS, która została napisana przez Scota Hackera, Chrisa Herbortha i Henry'ego Bartmana. Niestety, została ona wydana w 1999 roku i można ją znaleźć na Amazonie jedynie w wersji papierowej za 28,63 USD.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 09 > Inspirowany systemem BeOS Haiku jest o krok bliżej do pierwszego stabilnego wydania w wersji R1 Beta 5
Codrut Nistor, 2024-09-15 (Update: 2024-09-15)