Intel Arc A760A zapewni samochodom elektrycznym potężną wydajność w grach i sztucznej inteligencji
Zupełnie nowy Intel Arc A760A ma 28 rdzeni Xe opartych na architekturze Arc Alchemist, podobnie jak Intel Arc A750a pobór mocy jest również praktycznie identyczny, ponieważ Intel określa TBP na 225 watów, co powinno skutkować nominalną mocą obliczeniową 14 TFLOPs.
Intel łączy GPU z 16 GB pamięci graficznej GDDR6 na 256-bitowym interfejsie. Jak pokazują nasze benchmarki gamingowe Arc A750, wydajność Arc A760A jest wystarczająca do płynnego wyświetlania wymagających gier, takich jak Dragon's Dogma 2, Avatar Frontiers of Pandora i Cyberpunk 2077 w 1080p na wysokim poziomie szczegółowości. W rzeczywistości Intel wyraźnie reklamuje Arc A760A faktem, że układ graficzny umożliwia potrójne gry w systemie informacyjno-rozrywkowym.
Układ Arc A760A można również połączyć z układem SoC SDV firmy Intel, który ma już zintegrowany procesor graficzny, ale w połączeniu z układem Arc A760A powinno być możliwe uzyskanie znacznie wyższej wydajności grafiki i sztucznej inteligencji bez znacznego zwiększania kosztów. Takie modułowe podejście umożliwi producentom samochodów opracowanie przyszłościowej platformy, którą w razie potrzeby można rozszerzyć o dedykowany procesor graficzny, na przykład w celu uaktualnienia systemów sztucznej inteligencji.
Intel oferuje oprogramowanie open-source oparte na systemie Linux (w tym sterowniki), dzięki czemu producenci samochodów mogą bez ograniczeń dostosowywać je do swoich potrzeb. Arc A760A może zasilać do czterech ekranów i wyświetlać treści w rozdzielczości do 4K. Dzięki obsłudze Vulkan i OpenCL, a także dedykowanym akceleratorom sprzętowym do ray tracingu, możliwe powinno być również wykonywanie bardziej wymagających zadań przetwarzania. Oczekuje się, że Intel Arc A760A będzie dostępny od pierwszego kwartału 2025 roku.