Intel MESO: szansa na prawdziwe AI
W firmie Intel pracuje Amir Khosrowshahi, czyli jeden z najlepszych ekspertów od naśladowania pracy ludzkiego mózgu z użyciem elektroniki. Pierwotnie współtworzył firmę Nervana, która została przejęta przez Intela za 350 mln USD w 2016 roku.
Załączony obrazek prezentuje to, z czym wiązane są wielkie nadzieje. Intel MESO w ciągu od 2 do 5 lat ma zacząć dawać pierwsze rezultaty (powiedzmy, że chodzi o sprawny prototyp). Za 10 lat ma się zaś przerodzić w coś, z czego będą dumni jego twórcy, czyli przeskoczy dzisiejsze procesory AI co najmniej trzydziestokrotnie (taki rząd wielkości działa na wyobraźnię inwestorów).
Intel MESO (magnetoelectric spin-orbit) to także bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. Póki co to tylko szacunki i nadzieje, ale z biegiem lat celem jest zejście do poziomów tak niskich, jak te mierzone w ludzkim mózgu (poniżej 100 miliwoltów).
Z tego, co napisałem wyżej, wynika, że to nadal zaawansowane, ale jednak początki. Co za tym idzie, przed firmą Intel jeszcze długa droga, która pociągnie za sobą duże sumy na dalsze badania i rozwój (R&D).
Źródło: VentureBeat