Intel: Procesory Core Ultra Meteor Lake wyciekły na krótko przed premierą rynkową
Nowe procesory mobilne oparte na architekturze Meteor Lake miały zostać ogłoszone dopiero na dzisiejszej konferencji Intela "AI Everywhere" o godzinie 16:00, ale znany leaker @momomo_us opublikował listę wszystkich nadchodzących procesorów mobilnych z serii Intel Core Ultra za pośrednictwem platformy mediów społecznościowych X (dawniej Twitter).
Microsoft ujawnia niewydane procesory Intela w dokumencie pomocy technicznej
Jak na ironię, zrzut ekranu przecieku pochodzi ze strony Microsoft, która zawiera listę wszystkich kompatybilnych procesorów dla Windows 11 w wersjach 22H2 i 23H2. Następujące niewydane mobilne procesory Intela z nazwą "Core Ultra" pojawiają się w dokumencie wsparcia Windows:
- Intel Core Ultra 5 processor 125H
- Procesor Intel Core Ultra 5 125U
- Procesor Intel Core Ultra 5 134U
- Procesor Intel Core Ultra 5 135H
- Procesor Intel Core Ultra 5 135U
- Procesor Intel Core Ultra 7 155H
- Procesor Intel Core Ultra 7 155U
- Procesor Intel Core Ultra 7 164U
- Procesor Intel Core Ultra 7 165H
- Procesor Intel Core Ultra 7 165U
- Procesor Intel Core Ultra 9 185H
Witryna wsparcia Microsoftu wymienia również trzy jeszcze niewydane procesory Intel Core: Core 3 100U, Core 5 120U i Core 7 150U, które najwyraźniej będą oparte na Raptor Lake Refresh. Gigant z Redmond przypadkowo wymienia również kilka procesorów desktopowych z serii Intel Core 14000, które nie zostały jeszcze oficjalnie wydane w dokumencie https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-22h2-supported-intel-processors.
Nowy schemat nazewnictwa, funkcje AI i konstrukcja chipletów dla Meteor Lake
Wraz z nową generacją, Intel po raz pierwszy dzieli swoje procesory mobilne na trzy grupy: Procesory z wyższej półki noszą nazwę "Core Ultra", procesory ze średniej półki noszą nazwę "Core", a procesory klasy podstawowej nie noszą już przyrostka "Core". Najwyraźniej jednak nie wszystkie procesory mobilne będą korzystać z mikroarchitektury Meteor Lake; niektóre procesory, które nie są nazywane "Core Ultra", będą również korzystać z Raptor Lake Refresh.
Nowa architektura Intela jest pierwszą, która wykorzystuje konstrukcję chipletów i oprócz znanych już rdzeni P ("Performance") i rdzeni E ("Efficiency"), po raz pierwszy zawiera również funkcje sztucznej inteligencji wykorzystujące tak zwaną jednostkę NPU (Neural Processing Unit). Jednostka NPU została zaprojektowana tak, aby działać wydajniej niż procesor w przypadku obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją i obsługuje DirectML od Microsoft.
Źródło(a)
Microsoft przez @momomo_us (X/Twitter)