Intel Rosja kurczy się do jednego pracownika, ponosi straty przy zerowej sprzedaży
Zaledwie kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę firma Intel ogłosiła 3 marca 2022 r., że nie będzie już dostarczać produktów klientom w Rosji 3 marca 2022 r., że nie będzie już dostarczać produktów klientom w Rosji. W dniu 5 kwietnia podjęto decyzję o o całkowitym zaprzestaniu działalności w Rosji. Jak informuje Abachy donosi teraz, Intelowi udało się niemal całkowicie wycofać z Rosji: podczas gdy na początku 2022 r. nadal zatrudnionych było około 1200 osób, w 2023 r. tylko jedna osoba nadal pracowała dla Intel Russia.
Intel Russia składa się z Intel Technologies i Intel AO, a żadna z tych firm nie wygenerowała żadnych przychodów w roku finansowym 2023. Z drugiej strony, zwolnieni pracownicy zmniejszyli straty obu grup o ponad 92% każda, dzięki czemu Intel Technologies wygenerował stratę w wysokości około 230 000 USD, podczas gdy Intel AO kosztował Grupę 2,08 mln USD.
W 2021 r. oba oddziały Intel Russia nadal były w stanie wygenerować łączny obrót w wysokości 7 mld rubli (ok. 75 mln USD). Straty wynikają przede wszystkim z kosztów wynajmu różnych budynków. Fakt, że Intel się ich trzyma, sugeruje, że firma rozważa powrót do Rosji, gdy tylko sytuacja polityczna się uspokoi.
Jak ujawnił raport Bloomberg ujawnił, że sankcje nałożone na Rosję okazały się mało skuteczne pod względem eksportu procesorów Intela i AMD aż do Core i9-14900K, ponieważ Rosja ma importować chipy o wartości 1,7 miliarda dolarów tylko w 2023 roku, głównie za pośrednictwem Chin, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.