Intel ponownie największym producentem półprzewodników na świecie
Według najnowszych danych Gartner, Intel był największym na świecie producentem półprzewodników w 2023 roku, po raz pierwszy od czasu, gdy firma straciła pierwsze miejsce na rzecz Samsunga w 2021 roku. Jednak sprzedaż Intela nie wzrosła, ale spadła o 16,7% do 48,7 mld USD, chociaż Samsung odnotował bardziej znaczący spadek o 37,5% do 39,9 mld USD.
Wynika to głównie ze słabszego popytu na pamięci DRAM i NAND, które są ważnymi segmentami dla Samsunga, ale nie tak istotnymi dla Intela. Reszta sektora półprzewodników skurczyła się "tylko" o 3%, co wynikało głównie z rosnącego popytu na sprzęt do zastosowań AI. Qualcomm pozostał na trzecim miejscu z obrotami w wysokości 29 mld USD, podczas gdy Broadcom awansował na czwarte miejsce ze wzrostem o 7,2% do 25,6 mld USD. Nvidia wyprzedza AMD z 22,3 mld USD dzięki wzrostowi o 56,4% i 23,9 mld USD sprzedaży.
Tymczasem w wywiadzie dla CNBC, CEO Intela Pat Gelsinger mówił o rynku półprzewodników i potwierdził między innymi, że fabryka niedaleko Magdeburga będzie produkować najbardziej zaawansowane chipy na świecie, gdy rozpocznie się produkcja. Fabryka o wartości 30 miliardów euro, która zatrudni około 3000 osób, będzie produkować chipy w procesie technologicznym Intel 15A, tj. o szerokości struktury 1,5 nm.
Bardziej szczegółowa mapa drogowa planów produkcyjnych firmy zostanie oficjalnie ujawniona pod koniec lutego. Czy to 14A, 15A czy 16A - Pat Gelsinger przynajmniej potwierdził, że niektóre z najbardziej zaawansowanych chipów na świecie rzeczywiście będą produkowane w Europie. Zarówno SoC Intela, jak i chipy od zewnętrznych dostawców są produkowane w Magdeburgu.