Inteligentne okno generuje energię elektryczną z kropel deszczu - bez ogniw słonecznych
Nowe inteligentne okno może generować energię elektryczną z deszczu i jednocześnie oszczędzać energię. Kiedy myślą Państwo o wytwarzaniu własnej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, pierwszą rzeczą, która prawdopodobnie przychodzi na myśl, jest energia słoneczna, która jest obecnie dostępna w postaci łatwych w obsłudze elektrowni balkonowych lub większych systemów solarnych, które są w zasięgu każdego.
Energia wiatrowa lub Energia geotermalna ale jak działa wytwarzanie energii elektrycznej z deszczu? Nowe okno "Plus Energy" zostało opracowane na Uniwersytecie w Seulu i wykorzystuje ITO (tlenek indowo-cynowy) jako półprzewodnik.
Wiele zastosowań, takich jak fotowoltaika, diody LED i wyświetlacze wymagają dziś do działania przezroczystej elektrody o wysokiej przewodności wykonanej z ITO. Jednak południowokoreański zespół badawczy wykorzystuje połączenie kilku warstw ITO i srebra. Połączenie ITO i srebra generuje energię elektryczną poprzez tarcie kropel deszczu o elektrodę. Zespół donosi w swoim badaniu zatytułowanym "Energooszczędne okno dla wszechstronnego multimodalnego chłodzenia radiacyjnego, zbierania energii i funkcji rozmrażania":
W eksperymencie symulującym deszczowe warunki, inteligentne okna wygenerowały 8,3 W m-2 mocy z zaledwie jedną kroplą deszczu.
Oznacza to, że moc 8,3 W jest generowana na powierzchni jednego metra kwadratowego. Nowa technologia jest szczególnie interesująca w upalne dni, które ze względu na zmiany klimatyczne będą coraz częstsze w wielu regionach świata. W przeciwieństwie do konwencjonalnych szyb okiennych o wysokiej absorpcji energii słonecznej, inteligentne okno ma efekt chłodzenia https://www.eurekalert.org/news-releases/1055370.
Ponieważ przepuszczana jest tylko widzialna część widma światła słonecznego, temperaturę w pomieszczeniach można obniżyć o około 7 stopni, gdy temperatury na zewnątrz są wysokie, zmniejszając zależność od konwencjonalnych systemów chłodzenia - i to bez dodatkowego zużycia energii.
Ostatnią zaletą okna jest jego zdolność do odmrażania się w mroźne dni dzięki funkcji przezroczystego ogrzewania, bez konieczności zużywania dodatkowej energii. Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć w badaniu opublikowanym na stronie Nano Energy.
Źródło(a)
Nano Energia | Clean Technica | EurekAlert | Obrazek zwiastujący: Dall-e / AI | Inne źródła zdjęć: Seoul National University College of Engineering