Japoński organ ochrony konkurencji prawdopodobnie uzna Google za winnego w sprawie antymonopolowej
Nikkei Asia poinformował że Japońska Komisja Uczciwego Handlu uzna Google za winnego złamania prawa antymonopolowego. Organ nadzorczy stwierdził, że umowy Google z producentami smartfonów "nieuczciwie ograniczają konkurencję" na rynku wyszukiwania.
Urząd twierdzi, że umowy z amerykańską firmą technologiczną zawierają warunki wstępne instalacji aplikacji Google Search i przeglądarki Chrome na urządzeniach Android, potencjalnie ograniczając konkurencję na rynku wyszukiwarek i przeglądarek. Google stoi w obliczu kilku spraw antymonopolowych za swoje praktyki na całym świecie, w tym w USA.
Rząd Stanów Zjednoczonych złożył w zeszłym miesiącu wniosek w zeszłym miesiącu propozycję zbycia Google Chrome i Android w celu powstrzymania monopolistycznej pozycji firmy na rynku wyszukiwarek. Zgodnie z propozycją, Google musi sprzedać Chrome i otworzyć swoją wyszukiwarkę dla stron trzecich po kosztach krańcowych. Proces odbędzie się w kwietniu 2025 roku.
Indyjska Komisja ds. Konkurencji prowadzi dochodzenie w sprawie Google za zachowania antykonkurencyjne w oparciu o skargi krajowej firmy Winzo zajmującej się grami na prawdziwe pieniądze. Winzo twierdzi, że Google nadużył swojej dominującej pozycji na rynku, aby niekorzystnie traktować aplikacje do gier na prawdziwe pieniądze.
Źródło(a)
Nikkei Asia | Portal technologiczny
Źródło obrazu: Zdjęcie autorstwa Shutter Speed na Unsplash