Jedyna fabryka laptopów w Europie: Spojrzenie na fabrykę Panasonic Toughbook w Cardiff
Laptopy są obecnie prawie zawsze produkowane w kraju azjatyckim - czy to Chiny, Indie, Japonia, Tajwan czy Wietnam. Fabryki laptopów w Europie zostały praktycznie wymazane z mapy. Ostatni liczący się zakład w niemieckim mieście Augsburg, należący do Fujitsu, został zamknięty w 2018 roku. Niemieckie media tytułowały wówczas "ostatnia europejska fabryka laptopów zamyka swoje drzwi". Jednak nadal istnieje fabryka laptopów w Europie. Znajduje się ona w walijskim Cardiff, a jej właścicielem jest Panasonic.
Panasonic nie jest dużym producentem komputerów osobistych. Ten producent OEM koncentruje się na swojej japońskiej ziemi, a także na wytrzymałych komputerach dla klientów instytucjonalnych, zwłaszcza dużych przedsiębiorstw i wojska. Obecne modele, jak np Panasonic Toughbook 55kosztują w Europie co najmniej 2000 euro. Wysoka cena w połączeniu z utylitarnym wyglądem sprawia, że Panasonic nie ma znaczenia dla szerszego rynku laptopów.
Podczas gdy Panasonic prawdopodobnie nie ma znaczenia dla przeciętnego nabywcy laptopa poza Japonią, skupienie się na tej małej, drogiej części rynku sprawia, że Panasonic jest również wyjątkowy. Jedna z zalet: Panasonic wciąż ma europejską fabrykę.
Trzeba jednak wspomnieć, że Panasonic nie składa Toughbooków w całości w Europie. Duża część produkcji odbywa się w Azji, w fabrykach w Japonii i na Tajwanie. Tam Toughbooki są przygotowywane i wykańczane w 75 procentach. W Cardiff odbywa się ostatnie 25 procent dla maszyn przeznaczonych na rynek europejski. Te 25 procent jest jednak bardzo ważne, ponieważ laptopy są konfigurowane zgodnie z życzeniami klientów. Panasonic Toughbooks są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale także modułowe. W związku z tym klienci mają do dyspozycji wiele opcji dostosowania.
Oprócz montażu końcowego, brytyjska fabryka Panasonic, która kiedyś była znacznie większa i produkowała telewizory, pełni kilka dodatkowych funkcji: Po pierwsze, służy jako centrum testowe dla testów Mil spec, aby zapewnić, że wszystkie wykonane tu Toughbooki są zbudowane zgodnie ze standardami. Po drugie, opracowywany i produkowany jest tu sprzęt, w tym przypadku uchwyty do Toughbooków i ich doki, które są przeznaczone do użytku w pojazdach wojskowych. Po trzecie, fabryka Panasonic jest również europejskim centrum serwisowym - naprawiane są tu wadliwe laptopy Toughbook z całej Europy.
W tej chwili portfolio Toughbook składa się z czterech różnych modeli: Panasonic Toughbook 40 i Panasonic Toughbook 55 (dostępny w Amazon za 2,495 dolarów) to normalne laptopy typu clamshell, przy czym Toughbook 55 jest "semi rugged", a Toughbook 40 "fully rugged". Oprócz nich jest jeszcze Toughbook 33 i Toughbook G2, które są tabletami 2 w 1 z wyjmowanymi stacjami dokującymi z klawiaturą. Na rynek japoński Panasonic produkuje również tzw. laptopy "Let's Note", które są sprzedawane tylko w Japonii. Panasonic Let's Note jest sprzedawany jako "business rugged", co czyni je podobnymi do Lenovo ThinkPad, Dell Latitudes lub HP Elitebooks.
Disclaimer: Panasonic pokrył koszty lotów, jedzenia i hotelu autora na czas wydarzenia. Nie było umownego zobowiązania do publikacji.
Źródło(-a)
Własna
Panasonic