Klocki LEGO zbudowane z pyłu meteorytowego, test bazy księżycowej
Trudno sobie wyobrazić, że materiały budowlane dla planowanej bazy księżycowej musiałyby najpierw zostać przetransportowane na ziemskiego satelitę dużym kosztem. W końcu podczas startu z powierzchni Ziemi liczy się każdy funt.
Problemem jest regolit księżycowy, kolorowa mieszanka różnych tlenków metali, które są dostępne tylko w postaci drobnego pyłu. Aby sprawdzić, jak można wykorzystać ten materiał, naukowcy z ESA zmielili meteoryt sprzed 4,5 miliarda lat na porównywalny pył.
Z pomocą dodatkowego materiału kompozytowego i drukarki 3D uformowano z niego bloki konstrukcyjne wzorowane na dobrze znanych klockach LEGO - ale wykonane z pyłu meteorytowego, a nie z tworzywa sztucznego.
Największa zaleta małych klocków również została wykorzystana. Można je łączyć ze sobą za pomocą kliknięć, podobnie jak ich ziemskie odpowiedniki. Pozwala to na szybką i nieskomplikowaną konstrukcję w celu zbadania możliwości materiału.
W końcu elastyczność i trwałość cegieł są dobrze znane. Inżynierowie i naukowcy ESA mają teraz wystarczający materiał wizualny, aby rozważyć odpowiednie strategie budowy funkcjonalnej i stabilnej bazy na Księżycu.
Takie plany istniały już w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. NASA i SpaceX planują obecnie stałą bazę na okres po 2030 roku, aby móc łatwiej i przede wszystkim z większą prędkością wystrzeliwać stamtąd rakiety na Marsa.
Tam też bloki konstrukcyjne mogłyby być drukowane z pyłu. Do tego czasu niektóre z klocków LEGO ESA z kosmosu można oglądać w wybranych sklepach LEGO.