Notebookcheck Logo

Kolejne usprawnienie akumulatorów Li-ion

Nb16W5O55 (wyżej) i Nb18W16O93 (niżej)
Nb16W5O55 (wyżej) i Nb18W16O93 (niżej)
Pojawił się kolejny pomysł na usprawnienie działania akumulatorów litowo-jonowych.

W tytułowym zagadnieniu chodzi o nowe materiały elektrodowe, które opracowano na University College Cork w Irlandii. Opierają się one o tlenki wolframu niobu (Nb16W5O55 i Nb18W16O93) w miejsce do tej pory stosowanych anod (Li4Ti5O12 i LiMn2O4; tlenek tytanianu litu i tlenek manganu litu).

Tak jak we wcześniej opisanym przeze mnie rozwiązaniu wykorzystującym krzem, chodzi tutaj o zastąpienie grafitu (od dawna wiadomo, że jest wąskim gardłem akumulatorów litowo-jonowych). Zastosowanie anody nowego typu otwiera drzwi do bardzo szybkiego ładowania akumulatorów w samochodach, laptopach czy smartfonach.

Ładowanie w minutę nie ogranicza się jednak do zasilanego w danej chwili urządzenia. Dostosowana musi być także infrastruktura - ładowarka w tej czy innej formie.

Od twórców rozwiązania można dowiedzieć się jeszcze tyle, że ich patent widzą obok dotychczasowych rozwiązań a nie jako ich zastępstwo. W samochodzie elektrycznym tytułowa nowość nadaje się do wykorzystania w systemie odzyskującym energię z hamowania i jej wykorzystywania do przyśpieszeń na krótkich dystansach (mały rozmiar akumulatora, ale gorsza relacja pojemności do masy). Całą resztę musiałby zaś obsługiwać do tej pory wykorzystywany akumulator z anodą grafitową (większa pojemność, przeliczając masę akumulatora).

Źródło: Chemistry World 

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 07 > Kolejne usprawnienie akumulatorów Li-ion
Sylwester Cyba, 2018-07-28 (Update: 2018-07-28)