Kolumbia inwestuje 40 miliardów dolarów w wycofywanie paliw kopalnych i wstrzymuje wydobycie ropy naftowej
Kolumbia wstrzymała rozwój nowych rezerw ropy naftowej i gazu dwa lata temu, a teraz chce zainwestować 40 miliardów dolarów, aby ułatwić przejście na niezależność od paliw kopalnych. Ropa naftowa i węgiel stanowią ponad 50% https://www.afd.fr/en/actualites/colombia-energy-transition eksportu Kolumbii, ale rezerwy wyczerpią się w ciągu kilku lat.
Aby zrekompensować straty finansowe, kraj ma nadzieję na wsparcie ze strony krajów uprzemysłowionych i wielostronnych banków rozwoju. Kolumbia jest również jednym z krajów o największej bioróżnorodności na świecie.
Podejmując decyzję na rzecz ochrony klimatu, Kolumbia wysyła ważny sygnał do społeczności międzynarodowej. Susana Muhamad, kolumbijska minister środowiska i przewodnicząca obecnej konferencji COP16 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Różnorodności Biologicznej), jest szczególnie zaangażowana w te działania.
Portfel inwestycji dotyczy rozwoju sektorów, które naszym zdaniem mogą zacząć zastępować dochody z ropy naftowej.
- Susana Muhamad, minister środowiska Kolumbii i prezydent COP16
Susana Muhamad, siła napędowa transformacji energetycznej Kolumbii, podkreśla znaczenie rozwiązań klimatycznych opartych na przyrodzie, czystej energii i elektryfikacji transportu, a także zrównoważonej turystyki i innych kwestii i innych kwestii.
Projekty dotyczące bioróżnorodności zaprezentowane na COP16 podkreślają kompleksową strategię Kolumbii. Dwa konkretne cele kolumbii jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 51% do 2030 r. i osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 r. dzięki mocy 19 GW energii odnawialnej, na przykład dzięki morskim elektrowniom wiatrowym https://practiceguides.chambers.com/practice-guides/renewable-energy-2024/colombia/trends-and-developments. Kolumbia jest jednym z 13 krajów, które podpisały traktat o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych https://fossilfueltreaty.orgktóry uzupełnia porozumienie paryskie.