Notebookcheck Logo

Koniec wybuchających akumulatorów?

Od czasu do czasu słychać o problemach z akumulatorami litowo-jonowymi. Nowy wynalazek może zakończyć erę ich samozapłonu.

Tytułowy wynalazek pochodzi z ORNL (Oak Ridge National Laboratory) i ma szansę odmienić życie użytkowników laptopów i smartfonów. Nowe podejście do wnętrzności akumulatora litowo-jonowego może na dobre zażegnać doniesienia o ich przegrzewaniu a czasem i spaleniu.

Do pożaru dochodziło zwykle wtedy, kiedy cienka warstwa plastiku oddzielająca dwie elektrody ulegała rozerwaniu. To prowadziło do ich zetknięcia i w efekcie mniej lub bardziej efektownego uszkodzenia akumulatora. Tytułowy patent to nowy pomysł na przytoczoną barierę, która ma uniemożliwić kontakt elektrod.

Ten wprost magiczny materiał nazwano "oobleck" a na jego trop wpadnięto dzięki niewinnym dziecięcym zabawom - skrobi kukurydzianej z domieszką wody. Jak to często bywa coś w sumie oczywistego acz nietypowego przerodziło się w praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Działa to tak, że materiał ten pod wpływem uderzenia (ściskania) robi się odporniejszy a po chwili wraca do pierwotnego stanu skupienia. Tak unika się zagrożenia pożarowego.

Jaki ma to wpływ na osiągi? Ładowanie jest wydłużone a pojemność akumulatora mniejsza. Z grubsza jednak parametry akumulatora są zachowane, jak w oryginale (z plastikową barierą), a niezbędne modyfikacje w procesie produkcyjnym są małe (nie jest sztuką opracowanie czegoś, co nie wyjdzie poza laboratorium).

Źródło: Fudzilla

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 08 > Koniec wybuchających akumulatorów?
Sylwester Cyba, 2018-08-27 (Update: 2018-08-27)