Kosmiczne śmieci: Detumbler Airbusa ma zapobiegać niekontrolowanemu zaśmiecaniu niskiej orbity okołoziemskiej
W przyszłości Airbus planuje wykorzystać urządzenie zwane detumblerem do lepszej stabilizacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), gdy osiągną one koniec swojego okresu eksploatacji. Ma to na celu przeciwdziałanie problemom związanym ze śmieciami kosmicznymi, które stają się coraz większym problemem wraz z rosnącą podażą urządzeń końcowych dostarczających Internet z kosmosu.
W przeszłości były to głównie drogie telefony satelitarne, które wykorzystywały ograniczoną pojemność w kosmosie jako urządzenia końcowe, ale dziś, biorąc pod uwagę rosnące konstelacje małych satelitów, nawet zwykłe urządzenia LTE mogą łączyć się z satelitami. Odpowiednie sieci są tworzone, a niektóre urządzenia konsumenckie są już od dawna dostępne na rynku, choć z bardzo specjalnymi i ograniczonymi możliwościami komunikacji satelitarnej.
Airbus planuje w przyszłości wyposażyć tak dużą liczbę satelitów w 100-gramowy detumbler, który ma zapobiegać wymykaniu się satelitów spod kontroli. Wykorzystując pole magnetyczne Ziemi, wewnętrzny wirnik generuje prąd wirowy, gdy tylko satelita zaczyna się obracać. Podczas normalnej pracy wirnik po prostu podąża za polem magnetycznym jak kompas. Podczas obracania się, wirnik wytwarza jednak opór.
W przyszłości na niskiej orbicie okołoziemskiej może znajdować się wiele spadających satelitów i nie zawsze oczekuje się, że automatycznie spadną one z powrotem na Ziemię.
Pierwszy test ma się odbyć na początku 2024 roku z nanosatelitą Endurosat, Exo-0. Został on wystrzelony w kosmos 11 listopada 2023 roku. Exo-0 wykona serię wcześniej zaplanowanych upadków, którym następnie detumbler będzie próbował przeciwdziałać.
W przyszłości orbitalne misje oczyszczania mogą stać się łatwiejsze do przechwycenia tych wymykających się spod kontroli satelitów. Odpowiednie plany są już realizowane tu i ówdzie. Na przykład Clearspace-1 planuje wypróbować to rozwiązanie z większymi fragmentami kosmicznych śmieci w ciągu kilku lat.