Notebookcheck Logo

LG twierdzi, że rozwiązało zagadkę niebieskiego wyświetlacza PHOLED dzięki nowej technologii tandemowych wyświetlaczy OLED

Warstwy fluorescencyjne i fosforescencyjne ułożone razem (źródło zdjęcia: LG)
Warstwy fluorescencyjne i fosforescencyjne ułożone razem (źródło zdjęcia: LG)
W przeciwieństwie do tandemowych wyświetlaczy OLED stosowanych w ekranach Apple, które składają się z dwóch warstw WRGB, najnowsza technologia LG tandem OLED łączy warstwy fluorescencyjne i fosforyzujące, aby poprawić wydajność niebieskich pikseli, zwiększając ogólną jasność i zmniejszając zużycie energii o 25%.
Monitor

Bardziej energooszczędne ekrany OLED mogą być wkrótce możliwe dzięki nowemu rozwiązaniu LG opartemu na technologii wyświetlania tandemowego, które ma również rozwiązać problem nieefektywności niebieskiej fluorescencji.

Początkowe projekty LG wydane na początku 2010 roku obejmowały organiczne niebieskie, czerwone i zielone subpiksele oparte na emisji światła fluorescencyjnego. Te pierwsze implementacje z pewnością okazały się lepsze od LCD, a ostatecznie nawet od plazmy ponieważ kontrast i czystość kolorów były lepsze. Efektywność energetyczna była jednak znacznie niższa, a ze względu na wyższą moc wymaganą do uzyskania tak jasnych wyświetlaczy OLED jak LCD, problemy z wypalaniem stały się największą wadą tej technologii.

Tymczasem obecne wyświetlacze, czy to W-OLED, czy QD-OLED, są znacznie mniej podatne na wypalenia, ponieważ czerwone i zielone piksele wykorzystują teraz emisję światła fosforescencyjnego, co również zwiększa wydajność energetyczną. Niestety, niebieskie diody OLED nadal opierają się na fluorescencji, a producenci wyświetlaczy od kilku lat próbują znaleźć rozwiązanie w postaci niebieskich fosforescencyjnych diod OLED (PHOLED).

Universal Display miał wprowadzić na rynek stabilny niebieski PHOLED do końca 2024 roku, ale musiał opóźnić premierę do 2025 roku, ponieważ rozwiązanie nie jest jeszcze wystarczająco stabilne. LG próbuje rozwiązać ten problem w inny sposób. Zamiast całkowicie zastąpić niebieskie diody OLED diodami PHOLED, firmie LG udało się opracować stabilne rozwiązanie, które łączy warstwę fluorescencyjną z warstwą fosforyzującą dla niebieskich pikseli. Fluorescencyjne niebieskie piksele mają typową wydajność około 25%, ale dzięki nowej technologii tandemowej LG zwiększa wydajność do blisko 100%, a to oznacza, że niebieskie piksele mogą być jaśniejsze przy mniejszym zużyciu energii, co z kolei może zwiększyć ogólną jasność wyświetlacza OLED i zmniejszyć zużycie energii o 25%.

Najwyraźniej to rozwiązanie tandemowe wyeliminowałoby również potrzebę stosowania białego subpiksela, więc przyszłe wyświetlacze OLED firmy LG mogłyby w rzeczywistości nie mieć rozcieńczenia bieli i mieć wyższą czystość kolorów, która dorównuje lub nawet przewyższa gamę kolorów QD-OLED firmy Samsung. Oczywiście Samsung również nie siedzi z założonymi rękami, ponieważ ogłosił podobną technologię wkrótce po publikacji prasowej LG dotyczącej wyświetlaczy tandemowych. Samsung nie zakończył jednak jeszcze prac nad swoim rozwiązaniem, które łączy diody PHOLED z TADF (termicznie aktywowana opóźniona fluorescencja).

Jeśli chodzi o dostępność nowych tandemowych wyświetlaczy OLED, LG stwierdziło, że "planuje ocenić wydajność masowej produkcji w ciągu roku", więc masowa produkcja najprawdopodobniej zostanie zaplanowana na 2026 rok i początkowo tylko dla smartfonów. Samsung nie skomentował jeszcze żadnych takich planów, ale Universal Display może nadal być pierwszym na rynku, jeśli uda mu się wymyślić stabilny niebieski PHOLED w przyszłym roku.

Rozwiązania tandemowe i TADF firmy Samsung (Źródło obrazu: The Elec)
Rozwiązania tandemowe i TADF firmy Samsung (Źródło obrazu: The Elec)
Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 08 > LG twierdzi, że rozwiązało zagadkę niebieskiego wyświetlacza PHOLED dzięki nowej technologii tandemowych wyświetlaczy OLED
Bogdan Solca, 2024-08-28 (Update: 2024-08-28)