Laptopy z szokująco cichą technologią półprzewodnikowego chłodzenia jonowego zadebiutują na targach CES 2025
Chłodzenie półprzewodnikowe jeszcze niedawno było niespotykane w branży elektroniki użytkowej. Jednak firma Frore Systems zmieniła ten stan rzeczy, wprowadzając na rynek cooler AirJetktóra wykorzystuje technologię piezoelektryczną https://en.wikipedia.org/wiki/Piezoelectricity do generowania przepływu powietrza nad radiatorem. Technologia ta była jednak dość problematyczna do zastosowania w laptopach z wielu powodów. Teraz inna firma o nazwie Ventiva chce zająć się kwestią chłodzenia półprzewodnikowego przy użyciu zupełnie innej metody.
Zanim jednak zajmiemy się tą kwestią, proszę pozwolić nam najpierw powrócić do przeszkód, które uniemożliwiły produktowi AirJet firmy Frore Systems odniesienie sukcesu. Jeśli chodzi o chłodzenie laptopa, trzy czynniki mają największe znaczenie - hałas, wydajność i cena. AirJet był stosunkowo cichy, ale dość drogi i nieefektywny, co sprawiło, że jego integracja z laptopami była niewykonalna. Alternatywa Ventivy, która wykorzystuje napęd jonowy do cyrkulacji powietrza nad radiatorem, jest znacznie wydajniejsza i cichsza. W rzeczywistości YouTuber Dave2D ujawnił, że "znana" firma zaprezentuje na targach CES 2025 nowy laptop wykorzystujący technologię Ventiva, którą nazywa ICE. Istnieje jednak kilka poważnych wad, które należy wziąć pod uwagę.
Przede wszystkim, co dość zabawne, jonowe silniki odrzutowe są tak wrażliwe na kurz, jak schludny maniak podczas burzy piaskowej. Chodzi o to, że silniki jonowe opierają się na precyzyjnych polach elektrycznych, które mogą zostać zakłócone przez nagromadzony kurz. Co więcej, jonizujące powietrze wytwarza ozon (O3), potencjalnie szkodliwy produkt uboczny, który nie jest mile widziany produkt uboczny, który nie jest mile widziany w pomieszczeniach. Ventiva twierdzi, że ma rozwiązania dla obu tych prawdziwych obaw, wykorzystując opatentowaną technologię, która jest obecnie objęta tajemnicą w odniesieniu do pierwszej kwestii i wykorzystując katalizator dwutlenku manganu (MnO2), który przekształca ozon z powrotem w tlen. Ventiva, co nie jest zaskoczeniem, twierdzi, że jej technologia spełnia normy bezpieczeństwa, choć może być trudno przekonać konsumentów.
Być może jednak najbardziej rażącym ograniczeniem półprzewodnikowego systemu chłodzenia Ventiva jest to, że cierpi on z powodu niskiego ciśnienia statycznego wynoszącego zaledwie 12 paskali, które jest komicznie niższe niż w przypadku wentylatorów laptopów, które mają wysokie ciśnienie statyczne wynoszące około 45 paskali. Pozwala im to na wciąganie powietrza przez ciasne przestrzenie, co jest niezbędne na przykład w cienkim i lekkim laptopie. Aby wykorzystać potencjał technologii ICE, producenci laptopów będą musieli całkowicie przemyśleć układy wewnętrzne, aby zoptymalizować przepływ powietrza i zminimalizować opór. To z kolei nieuchronnie przełoży się na wyższe ceny dla konsumentów, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że system chłodzenia ICE firmy Ventiva będzie niemal na pewno znacznie droższy w integracji niż typowe wentylatory.
Tak czy inaczej, przyszłość każdej technologii jest niezwykle trudna do przewidzenia. Jeśli rozwiązanie chłodzenia ICE firmy Ventiva sprawdzi się wystarczająco dobrze, to tylko kwestia czasu, zanim producenci laptopów zaadaptują je w pośpiechu. W końcu kto nie chciałby cichego systemu, który rozprasza ciepło równie dobrze jak ten z wentylatorem?
Zależy Państwu na cichej pracy? Proszę kupić imponująco cichy M4 Mac Mini na Amazon, dostępny za 579 USD w chwili pisania tego tekstu.