Lek na chorobę Alzheimera Aduhelm wycofany, zastąpiony przez Leqembi
Wyceniony na nie mniej niż 56 000 USD rocznie, Aduhelm firmy Biogen był reklamowany jako pierwszy lek zdolny do leczenia pogorszenia funkcji poznawczych spowodowanego tą straszną chorobą. Niestety, został on właśnie wycofany z rynku przez jego twórców, ale będzie miał zamiennik, a mianowicie Leqembi.
Zgodnie z komunikatem prasowym Biogen, firma "zmienia priorytety zasobów, aby zbudować wiodącą franczyzę, która zajmie się wieloma patologiami choroby i potrzebami pacjentów". Aduhelm był jednak otoczony kontrowersjami po tym, jak FDA przyznała mu przyspieszone zatwierdzenie, unieważniając jednocześnie niezależnych doradców agencji. W oparciu o pracę tych badaczy zakontraktowanych przez FDA, nie było wystarczających dowodów na korzyści płynące z leku.
Oprócz powyższego, amerykańscy śledczy kongresowi stwierdzili również, że przyspieszone zatwierdzenie Aduhelmu było "pełne nieprawidłowości" i podkreślili, że Biogen postrzegał ten lek jako ogromną szansę finansową, prognozując szczytowe przychody w wysokości 18 miliardów dolarów rocznie.
Następca leku Aduhelm, Leqembi, produkowany wspólnie przez Biogen i japońską firmę Eisai, ma podobne działanie, celując w amyloid beta. Jak dotąd udowodniono, osiąga umiarkowane wyniki w zmniejszaniu spadku zdolności poznawczych we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Na chwilę obecną jest to niestety jedyny lek na tę chorobę zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych.
Alternatywą dla leku Biogen jest Donanemab, opracowany przez Eli Lilly i obecnie poddawany próbom. Wygląda jednak na to, że Donanemab okazał się bardziej skuteczny niż Leqembi. Niestety, zainteresowani powinni poczekać na zielone światło FDA lub spróbować dołączyć do testów.
Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o chorobie Alzheimera w książce, która łączy naukę z osobistym doświadczeniem, mogą to zrobić, czytając Sandeep Jauhar's My Father's Brain: Życie w cieniu choroby Alzheimera.