Linux pokonuje Windows 11 na Intel Lunar Lake z nawet 20% wzrostem wydajności i poważnymi zastrzeżeniami
Już wcześniej informowaliśmy już wcześniej o tym, o ile szybszy jest Linux jeśli chodzi o ogólną wydajność obliczeniową. Chociaż społeczność linuksowa zadawała pytania dotyczące hybrydowej architektury Intela i sposobu, w jaki harmonogramowanie będzie działać w systemie Linux, możemy prawdopodobnie odłożyć je na bok, jeśli te wyniki testów są czymś, co może się udać. Według nowego zestawu testów przeprowadzonych przez Phoronix porównujących Ubuntu w wersji 24.10 i Windows 11.
Phoronix przetestował Intel Core Ultra 7 258V w Asus Zenbook S14który zaimponował nam w naszej recenzji, dzięki swojej wydajności, wydajności i jakości wykonania. Średnio Ubuntu Linux był o 14% szybszy niż Windows 11, jednak było kilka przypadków, w których Windows zdołał odzyskać trochę przewagi - mianowicie w dekompresji 7-Zip, gdzie Windows zyskał na Linuksie o 1,15%.
Największą wygraną dla Linuksa przyniosły przepływy pracy twórców i renderowanie 3D. W testach renderowania 3D w programach Blender Fishy Cat i Junkshop, Ubuntu był o około 20% szybszy niż Windows 11. Z drugiej strony, Open Image Denoise 2.3 Intela odnotował jedynie marginalny wzrost wydajności w systemie Linux, podczas gdy OSPRay, silnik raytracingu Intela, był konsekwentnie szybszy we wszystkich testach. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku kodowania audio i wideo, gdzie Linux wykazał znaczną przewagę nad ofertą Microsoftu.
Podczas gdy wydajność procesora jest imponująca, Phoronix znalazł również że wydajność graficzna Intel Xe2 iGPU w systemie Linux była bardzo słaba. Chociaż Intel pracuje nad rozwiązaniem tych problemów, prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu, zanim laptop z Lunar Lake będzie solidną rekomendacją dla każdego, kto potrzebuje akceleracji GPU.
Jeśli są Państwo nowicjuszami w Linuksie, zachęcamy do zapoznania się z podręcznikiem Linux Commands Line za 19,25 USD na Amazon.