Litografia 5 nm w 2020?
W branży komputerowej od zawsze trwa wyścig o coraz bardziej zaawansowaną litografię. Ostatnio ta tematyka zaczęła interesować nawet osoby spoza branży. Tym bardziej śpieszę donieść, że rok 2020 może być przełomowy.
Tytułowe zagadnienie odnosi się do litografii. Przekłada się ona na układy scalone wszelkiego typu. Mogą być to CPU, GPU i SoC. Warto podkreślić, że litografię 7 nm w pierwszej kolejności i w największym stopniu wykorzystała firma Apple (największy klient tajwańskiej firmy TSMC zdolnej wytwarzać w litografii 7 nm). Historia może się powtórzyć, jeśli idzie o litografię 5 nm (hamulcem może być słabnący popyt na telefony iPhone).
Pierwszym znanym procesorem gotowym na wytwarzanie w litografii 5 nm jest Arm Hercules (opiera się o technologię DynamIQ). Został zapowiedziany w połowie 2018 a ma być gotowy na rok 2019 (na początek będzie wytwarzany w litografii 7 nm).
Wspomniana wyżej firma TSMC produkcję w litografii 5 nm, ale na małą skalę, planuje na rok 2019. Gotowości do produkcji seryjnej, takiej na potrzeby realizacji zamówień klientów, należy spodziewać się w latach 2020-2021.
Źródło: Fudzilla