Malutkie mikroigły drukowane w 3D mogą usprawnić zdalne monitorowanie stanu zdrowia i bezbolesne podawanie leków
Naukowcy z University of Victoria oraz Terasaki Institute for Biomedical Innovation (TIBI) opracowali technologię, która łączy zdalne monitorowanie stanu zdrowia i dostarczanie leków za pomocą wydrukowanych w 3D pustych mikroigieł. Według badania opublikowanego w Advanced Healthcare Materials, technologia ta może potencjalnie poprawić świadczenie opieki zdrowotnej, zwłaszcza w regionach niedostatecznie rozwiniętych lub odległych.
Zintegrowany układ mikroigieł teranostycznych (MNA) jest najważniejszą częścią ich systemu, który zapewnia dostęp do płynu śródmiąższowego (płynu obecnego w przestrzeniach wokół komórek). Igły są drukowane w 3D i są maleńkie - znacznie mniejsze niż zwykłe igły. Zostały zaprojektowane tak, aby były bezbolesne i minimalnie inwazyjne, co oznacza, że nie bolą zbytnio i nie powodują znacznego uszkodzenia skóry.
System MNA obejmuje czujniki kolorymetryczne (czujniki optyczne, które zmieniają kolor pod wpływem bodźców zewnętrznych), które ilościowo mierzą krytyczne wskaźniki zdrowotne, takie jak pH, poziom glukozy i mleczanu. Ponadto system zawiera również zdalnie wyzwalany mechanizm dostarczania leków na żądanie w razie potrzeby.
Kluczową cechą tej technologii jest zastosowanie rozpylacza ultradźwiękowego, który umożliwia szybkie, bezpompowe i punktowe podawanie leków. Naukowcy twierdzą, że ich system jest przenośny i mniej skomplikowany niż inne opcje. System może wykrywać poziomy pH w zakresie od 3 do 8, stężenia glukozy do 16 mm i poziomy mleczanu do 1,6 mm. Technologia ta obejmuje również aplikację na smartfona zarówno do wykrywania, jak i dostarczania leków.
Implikacje są dalekosiężne, jeśli wziąć pod uwagę badanie. Umożliwiając zdalne monitorowanie stanu zdrowia i leczenie, może ono potencjalnie zniwelować różnice geograficzne i społeczno-ekonomiczne w dostępie do opieki zdrowotnej. Może to oznaczać bardziej terminowe interwencje, ciągłe monitorowanie i spersonalizowaną opiekę dla pacjentów, których stan wymaga stałej obserwacji.