MessengerPi: Komunikator i walkie-talkie oparte na Raspberry Pi zapewnia komunikację na odległość do 3 mil
MessengerPi to system komunikacyjny, który jest obecnie finansowany w ramach kampanii na Kickstarterze. Chociaż model ten jest zasadniczo walkie-talkie DIY, może również wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe. Nic dziwnego, że zasięg różni się dość znacznie między wysyłaniem wiadomości tekstowych a przekazywaniem treści mówionych. Gdy urządzenie używane jest jako krótkofalówka, możliwy jest zasięg około 984 stóp. W przypadku ograniczania się do wiadomości tekstowych, zasięg powinien wynosić do 3 mil.
Jako komunikator, MessengerPi obsługuje 16 kanałów. Tutaj komunikacja odbywa się za pośrednictwem LoRa: ten standard radiowy obsługuje również komunikację na duże odległości, choć z niższą przepustowością; dzięki temu nadaje się również na przykład do aktualizacji statusu z urządzeń IoT. Obsługiwane jest przekazywanie danych, co oznacza, że inne urządzenia mogą działać jako stacje przekaźnikowe, a tym samym znacznie zwiększyć efektywny zasięg. Możliwa powinna być również szyfrowana komunikacja. Dodatkową ważną zaletą podejścia LoRa jest oczywiście to, że nie zależy ono od istniejącej mobilnej infrastruktury radiowej - a komunikacja jest bezpłatna.
Użytkownicy powinni być w stanie szybko i łatwo wprowadzać wiadomości tekstowe za pomocą klawiatury QWERTY. Jako SoC zastosowano mikrokontroler RP2040, a 2-calowy wyświetlacz ma umożliwić łatwe i wyraźne odczytywanie wiadomości. Urządzenie posiada również wbudowane gniazdo kart pamięci do przechowywania ważnych wiadomości.
Obecna cena dwóch urządzeń MessengerPi na Kickstarterze wynosi około 139 USD, a ich dostawa ma nastąpić w marcu 2024 roku. Walkie-talkie jest dostępne w niższej cenie. Potencjalni zwolennicy powinni zrozumieć ryzyko finansowe związane z kampaniami crowdfundingowymi i szczegółowo poinformować się o sposobach wysyłki.